Negocjacje ws. programu dla polskich kopalń trwają

Negocjacje ws. programu dla polskich kopalń trwają
(fot. lw.com.pl)
PAP /jm

Wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic poinformował w czwartek w Sopocie, że negocjacje dotyczące przedstawionego przez polski rząd programu dla kopalń trwają. "Dyrekcja generalna do spraw konkurencji potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji" - powiedział Sefcovic.

Poświęcona unii energetycznej wspólna konferencja prasowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. unii energetycznej Marosa Sefcovica oraz byłego przewodniczącego PE Jerzego Buzka odbyła się w Sopocie w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei.

Pytany o szanse na przyjęcie przez Komisję Europejską polskiego programu dotyczącego naprawy górnictwa, wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic powiedział, że negocjacje w tej sprawie nie zostały jeszcze zakończone. "Komisja Europejska w dalszym ciągu bada ten przypadek. Mamy dobre kontakty, dobrą komunikację, ale tutaj dyrekcja generalna do spraw konkurencji potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji" - powiedział Sefcovic.

Pytany o kwestię budowy Nord Stream 2 Sefcovic powiedział z kolei, że bardzo ważne jest pytanie dotyczące możliwych negatywnych skutków tej inwestycji dla Ukrainy oraz Europy Środkowo-Wschodniej. "W interesie wszystkich nas jest poszukiwanie kompleksowych rozwiązań dla bezpieczeństwa energetycznego, które obejmie wszystkie kraje członkowskie" - powiedział Sefcovic.

Przypomniał, że Komisja Europejska będzie czynić starania, by zapewnić pomoc dla Ukrainy. "Ukraina może nabyć tyle gazu, ile potrzebuje na potrzeby krajowe i na potrzeby tranzytu do Europy. Uzgodniliśmy wszystkie kwestie techniczne" - powiedział Sefcovic.

Przypomniał, że to właśnie w Polsce narodziła się koncepcja Unii Energetycznej. "W tej chwili promujemy Unię Energetyczną" - powiedział wiceprzewodniczący przypominając, że trwają prace nad nowymi ramami legislacyjnymi, które mają być podstawą dla powstania tej unii.

"Mamy nadzieję, że 90 procent tego, co obiecaliśmy jako Komisja Europejska, przedstawimy państwom członkowskim, Parlamentowi i wtedy rozpoczniemy transformację koncepcji na prawodawstwo, tak abyśmy opuszczając nasz mandat w 2019 roku rzeczywiście mieli świadomość, że zbudowaliśmy solidny fundament unii energetycznej" - mówił Sefcovic.

Jak przypomniał Jerzy Buzek, Unia Europejska już od dawna pochyla się nad problemem dotyczącym zasobów energii. "Od dobrych 10 lat martwimy się, że może nam zabraknąć gazu lub prądu elektrycznego" - powiedział i przypomniał, że unia energetyczna jest szansą na złagodzenie tego zagrożenia. Jak zaznaczył Buzek, w kwestii zaopatrzenia w gaz zrobione zostało w UE już sporo, ale dalszych prac wymaga kwestia energii elektrycznej.

"Bardzo ważne jest też to, że powinniśmy zachować nasze indywidualne +mieszanki+ energetyczne w poszczególnych krajach członkowskich i nie zmuszać się nawzajem, by te +mieszanki+ zbyt szybko zmieniać, zwłaszcza, by się zbyt szybko wycofywać z węgla" - powiedział Buzek i dodał, że węgiel trzeba wykorzystywać w sposób ekologicznie bezpieczny.

W jego opinii ważne jest też, by - kupując energię na zewnątrz Unii Europejskiej - każdy kraj członkowski Unii i każdy koncern energetyczny zachowywał się odpowiedzialnie. "Wydaje się dzisiaj, że negocjacje na temat kolejnej nitki Gazociągu Północnego na dnie Morza Bałtyckiego, to nie są negocjacje, które dobrze reprezentują solidarność energetyczną w UE.

Dlatego jest tak ważne, że Komisja Europejska przyjęła szereg postulatów i rozwiązań, by przyjrzeć się dokładnie, jak wyglądają negocjacje i perspektywa budowy kolejnej nitki gazociągu" - powiedział Buzek. Podkreślił, że unia energetyczna nie jest budowana przeciwko komukolwiek. "Budujemy ją dla własnego bezpieczeństwa" - zaznaczył.

Europejskie Forum Nowych Idei, którego głównym organizatorem jest zrzeszająca polskich pracodawców Konfederacja Lewiatan, odbywa się w Sopocie po raz piąty. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1300 osób ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury. Tematami dyskusji będą m.in. kryzys migracyjny, rosnące radykalizmy i nierówna dystrybucja dochodów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Negocjacje ws. programu dla polskich kopalń trwają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.