NFZ obiecuje dodatkowe pieniądze na leczenie

NFZ obiecuje dodatkowe pieniądze na leczenie
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia dodatkowe pieniądze na świadczenia zdrowotne. Z funduszu zapasowego dodatkowo na świadczenia zostanie przeznaczone ponad 416,9 mln zł - poinformowała w czwartek prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz.

Plan podziału środków z funduszu zapasowego zyskał już akceptację ministerstwa zdrowia. Część środków zostanie uruchomiona w 2012, cześć w 2013 roku.

NFZ zdecydował, że ponad 127,9 mln zostanie przeznaczonych dla Mazowsza, na wyrównanie planowanych nakładów na 2013 rok. Ponad 93,9 mln zł trafi do wojewódzkich oddziałów Funduszu, zgodnie z algorytmem podziału środków.

Ponad 195 mln zł NFZ przeznaczył na tzw. migracje za 2009 rok - chodzi o środki dla tych oddziałów, w których świadczenia otrzymywali pacjenci z innych województw. Najwięcej środków trafi do oddziałów: mazowieckiego (ponad 114 mln zł); śląskiego (ponad 52 mln zł), wielkopolskiego (ponad 10 mln zł); dolnośląskiego (ponad 9 mln zł).

- Uruchomienie dodatkowych środków pozwoli na zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych w 2012 r. w tych obszarach, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie. Umożliwi to także zabezpieczenie nakładów na świadczenia w województwie mazowieckim na poziomie obecnego planu finansowego na 2012 r. - powiedziała dziennikarzom Pachciarz. - O podziale środków pomiędzy poszczególne rodzaje świadczeń zdecydują dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ - dodała.

W 2012 r. do NFZ wpływa mniej środków ze składek na ubezpieczenie zdrowotne niż zakładał to plan finansowy na ten rok.

Na zbyt małe środki w planie NFZ dla Mazowsza zwracał ostatnio uwagę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Alarmował, że grozi to dramatycznym pogorszeniem sytuacji finansowej placówek zdrowotnych. Zdaniem Struzika, realne potrzeby mazowieckich placówek służby zdrowia w 2013 r. będą o ponad 850 mln zł wyższe niż plan finansowy NFZ dla tego województwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NFZ obiecuje dodatkowe pieniądze na leczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.