Nie będzie zmian w emeryturach górniczych

Nie będzie zmian w emeryturach górniczych
(fot. flickr.com/ PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ad

Nie ma żadnego projektu zmian w regulacjach dotyczących emerytur górniczych - zapewnił w sobotę w Katowicach wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W rozmowie z dziennikarzami minister przypomniał, że obecnie prawo przejścia na emeryturę po przepracowaniu pełnych 25 lat przysługuje jedynie górnikom zatrudnionym przez cały ten czas na dole kopalń.

Jego zdaniem zapowiedzi w expose premiera Donalda Tuska nie należy interpretować jako chęć ograniczenia tych uprawnień. Premier mówił w ubiegłorocznym expose o utrzymaniu uprawnień emerytalnych dla osób zatrudnionych wyłącznie bezpośrednio przy wydobyciu.

"Nie ma żadnego formalnego projektu, natomiast zapowiedź pana premiera w expose była jasna, to znaczy, że emerytury dla górników pracujących pod ziemią nie będą zmienione" - powiedział Pawlak.

Pytany o możliwość ograniczenia uprawnień do górników pracujących przy wydobyciu (zamiast wszystkich górników dołowych) wicepremier wskazał, że "nie należy robić twórczych rozwinięć myśli pana premiera, tylko brać je wprost".

DEON.PL POLECA

"Formalnie i faktycznie w tej chwili nie ma żadnych propozycji, poza zapowiedzią, która była w expose co do kierunku" - powiedział wicepremier, według którego nie ma obecnie nawet założeń zmian dotyczących tej problematyki.

Ocenił, że mówienie o ograniczeniu uprawień wyłącznie do grupy pracującej "przy wydobyciu" to jedynie niepoparte konkretami domniemania i nieuprawniona interpretacja wypowiedzi premiera z expose.

"Myślę, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, że górnictwo ma bardzo ważną rolę w budowaniu niezależności energetycznej Polski. Powinniśmy dbać o to, żeby tutaj jakieś względy ambicjonalne czy symboliczne nie przeważały nad zdrowym rozsądkiem. W tym zakresie Śląsk, górnictwo i węgiel decydują o tym, że Polska jest niezależna energetycznie" - mówił Pawlak.

"Wydaje mi się, że byłoby to bardzo nierozsądne, gdyby ktokolwiek próbował w takim kierunku rozwijać myśli pana premiera, żeby jeszcze dokuczać górnikom w jakiś interpretacyjny sposób" - podsumował minister gospodarki.

Podczas expose w Sejmie 18 listopada ubiegłego roku premier Donald Tusk powiedział: "Jeśli chodzi o uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę w górnictwie, będziemy proponowali utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu (...). Oni dziś dysponują specyficznymi, im precyzyjnie dedykowanymi przywilejami i te powinny być zachowane" - oświadczył szef rządu.

Na początku czerwca tego roku wiceminister pracy Marek Bucior poinformował podczas konferencji BCC, że przygotowanie projektu zmian w emeryturach górniczych to kwestia kilku miesięcy. "Obecnie trwają prace wewnętrzne w ministerstwie (...). To kwestia kilku miesięcy prac, ponieważ trzeba przeprowadzić szereg analiz" - powiedział wówczas Bucior, nie podając jednak żadnych szczegółów dotyczących zmian.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie będzie zmian w emeryturach górniczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.