Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kn
Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy, Unia Europejska musi w sprawie Kijowa mówić jednym głosem - oświadczyli w środę premier Donald Tusk i szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka.
Opowiedzieli się też za współpracą w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
"Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej - będziemy mówili jednym głosem, a ten głos będzie oznaczał brak zgody na łamanie integralności Ukrainy, na działania agresywne, na destabilizację na całej Ukrainie, a w szczególności na Półwyspie Krymskim" - powiedział w środę Tusk na wspólnej z Sobotką konferencji prasowej w Warszawie.
Jak mówił razem z czeskim premierem uzgodnili bardzo podobne stanowisko na najbliższą, czwartkową Radę Europejską w sprawie Ukrainy. Jego zdaniem wspólne stanowisko "świadczy o tym, że w Europie dojrzewa decyzja o działaniach oczywiście rozsądnych, odpowiedzialnych, ale równocześnie stanowczych, na tyle, na ile Unia jest gotowa".
"Muszę powiedzieć, że to kolejny dzień, kiedy mogę odpowiedzialnie potwierdzić, że wspólnota Zachodu, w tym państwa Unii Europejskiej, zdaje egzamin, ponieważ mimo ryzyk, napięć, poważnych interesów ekonomicznych, staramy się mówić jednym głosem" - ocenił szef polskiego rządu.
Sobotka przekonywał, że w sprawie Ukrainy powinny być podejmowane skoordynowane działania na forum Grupy Wyszehradzkiej, Unii i NATO. "Tak samo jak dla rządu polskiego i dla nas, nie do przyjęcia jest naruszenie suwerenności Ukrainy, naruszanie umów międzynarodowych i jednoznacznie domagamy się podjęcia takich działań dyplomatycznych, które doprowadzą do tego, że takich naruszeń nie będzie" - oświadczył.
"W tak ważnej chwili Unia Europejska i NATO powinny mówić jednym głosem (...) wspieramy utrzymanie integralności terytorialnej Ukrainy, jako ważnego warunku, aby sytuacja w regionie mogła się ustabilizować" - podkreślił premier Czech.
Tusk poinformował, że rozmawiał z Sobotką również o kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jak ocenił, Warszawa i Praga zdają sobie sprawę, że niezależność energetyczną obu państw trzeba "budować poprzez zdolność do wymiany gazu w obu kierunkach". "To jest warunek prowadzenia suwerennej polityki i dotyczy całego świata" - podkreślił.
Polski premier zwrócił uwagę na znaczenie budowanego terminalu LNG w Świnoujściu oraz szansę zwiększenia możliwości interkonektorów gazowych łączących kraje regionu.
Sobotka - jako priorytety współpracy bilateralnej z Polską - wymienił m.in. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i połączenie rynku energetycznego państw Grupy Wyszehradzkiej i UE. "Ten temat widzimy dzisiaj z zupełnie innego punktu widzenia, w sytuacji napięcia na Ukrainie. Projekty, które będą zwiększały bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy europejskich" - zaznaczył.
Kolejnym priorytetem - według premiera Czech - jest połączenie infrastruktury drogowej - autostrad i dróg szybkiego ruchu - Polski i Czech. Trzeci ważny temat to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska na Północnych Morawach, na Śląsku i w Małopolsce. "Staramy się podjąć kolejne działania w tym kierunku" - powiedział Sobotka.
Według CIR zadeklarowano "podjęcie środków na rzecz poprawy jakości środowiska i powietrza na Śląsku i czeskich Morawach". Tusk ocenił, że wspólne działania powinny pozytywnie wpłynąć na czystość powietrza na Śląsku i na Morawach.
Premierzy Polski i Czech podkreślali bardzo dobre, serdeczne relacje łączące oba kraje. "Mamy bardzo dobre stosunki gospodarcze, możemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej koordynować nasze stanowiska" - przekonywał Sobotka.
Sobotka poinformował, że zaprosił przedstawicieli polskiego rządu do Czech; wizyta miałaby się odbyć w drugiej połowie roku, po wyborach samorządowych w obu krajach.
Była to pierwsza wizyta czeskiego premiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu 29 stycznia 2014 roku. W wizycie uczestniczyli również ministrowie: środowiska, przemysłu i handlu oraz transportu, którzy odbywali równoległe spotkania ze swoimi polskimi odpowiednikami.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł