Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy

Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kn

Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy, Unia Europejska musi w sprawie Kijowa mówić jednym głosem - oświadczyli w środę premier Donald Tusk i szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka.

Opowiedzieli się też za współpracą w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
"Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej - będziemy mówili jednym głosem, a ten głos będzie oznaczał brak zgody na łamanie integralności Ukrainy, na działania agresywne, na destabilizację na całej Ukrainie, a w szczególności na Półwyspie Krymskim" - powiedział w środę Tusk na wspólnej z Sobotką konferencji prasowej w  Warszawie.
Jak mówił razem z czeskim premierem uzgodnili bardzo podobne stanowisko na najbliższą, czwartkową Radę Europejską w sprawie Ukrainy. Jego zdaniem wspólne stanowisko "świadczy o tym, że w Europie dojrzewa decyzja o działaniach oczywiście rozsądnych, odpowiedzialnych, ale równocześnie stanowczych, na tyle, na ile Unia jest gotowa".
"Muszę powiedzieć, że to kolejny dzień, kiedy mogę odpowiedzialnie potwierdzić, że wspólnota Zachodu, w tym państwa Unii Europejskiej, zdaje egzamin, ponieważ mimo ryzyk, napięć, poważnych interesów ekonomicznych, staramy się mówić jednym głosem" - ocenił szef polskiego rządu.
Sobotka przekonywał, że w sprawie Ukrainy powinny być podejmowane skoordynowane działania na forum Grupy Wyszehradzkiej, Unii i NATO. "Tak samo jak dla rządu polskiego i dla nas, nie do przyjęcia jest naruszenie suwerenności Ukrainy, naruszanie umów międzynarodowych i jednoznacznie domagamy się podjęcia takich działań dyplomatycznych, które doprowadzą do tego, że takich naruszeń nie będzie" - oświadczył.
"W tak ważnej chwili Unia Europejska i NATO powinny mówić jednym głosem (...) wspieramy utrzymanie integralności terytorialnej Ukrainy, jako ważnego warunku, aby sytuacja w regionie mogła się ustabilizować" - podkreślił premier Czech.
Tusk poinformował, że rozmawiał z Sobotką również o kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jak ocenił, Warszawa i Praga zdają sobie sprawę, że niezależność energetyczną obu państw trzeba "budować poprzez zdolność do wymiany gazu w obu kierunkach". "To jest warunek prowadzenia suwerennej polityki i dotyczy całego świata" - podkreślił. 
Polski premier zwrócił uwagę na znaczenie budowanego terminalu LNG w Świnoujściu oraz szansę zwiększenia możliwości interkonektorów gazowych łączących kraje regionu.
Sobotka - jako priorytety współpracy bilateralnej z Polską - wymienił m.in. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i połączenie rynku energetycznego państw Grupy Wyszehradzkiej i UE. "Ten temat widzimy dzisiaj z zupełnie innego punktu widzenia, w sytuacji napięcia na Ukrainie. Projekty, które będą zwiększały bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy europejskich" - zaznaczył.
Kolejnym priorytetem - według premiera Czech - jest połączenie infrastruktury drogowej - autostrad i dróg szybkiego ruchu - Polski i Czech. Trzeci ważny temat to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska na Północnych Morawach, na Śląsku i w Małopolsce. "Staramy się podjąć kolejne działania w tym kierunku" - powiedział Sobotka.
Według CIR zadeklarowano "podjęcie środków na rzecz poprawy jakości środowiska i powietrza na Śląsku i czeskich Morawach". Tusk ocenił, że wspólne działania powinny pozytywnie wpłynąć na czystość powietrza na Śląsku i na Morawach.
Premierzy Polski i Czech podkreślali bardzo dobre, serdeczne relacje łączące oba kraje. "Mamy bardzo dobre stosunki gospodarcze, możemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej koordynować nasze stanowiska" - przekonywał Sobotka.
Sobotka poinformował, że zaprosił przedstawicieli polskiego rządu do Czech; wizyta miałaby się odbyć w drugiej połowie roku, po wyborach samorządowych w obu krajach.
Była to pierwsza wizyta czeskiego premiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu 29 stycznia 2014 roku. W wizycie uczestniczyli również ministrowie: środowiska, przemysłu i handlu oraz transportu, którzy odbywali równoległe spotkania ze swoimi polskimi odpowiednikami.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.