"Nie zostawimy Krakowa i Małopolski samych"

"Nie zostawimy Krakowa i Małopolski samych"
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / drr

Z całą pewnością nie zostawimy Krakowa i Małopolski samych z tak wielkimi wyzwaniami, jakimi będą organizacja Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i ewentualnej olimpiady zimowej - zapewnił w piątek premier Donald Tusk podczas wizyty w Małopolsce.

"To, co będzie niezbędne, aby Światowe Dni Młodzieży odbyły się i żeby były bezpieczne, i żebyśmy mogli być dumni jako Polacy z ich przeprowadzenia, to wszystko wspólnie z samorządami rząd zapewni" - zadeklarował premier.

Jak poinformował, w środę w Warszawie rozmawiał z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową o współpracy między samorządem a rządem w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. oraz "o potrzebie utworzenia specjalnego zespołu i wsparcia rządowego".

"Natomiast nie przeceniałbym potrzeb twardych inwestycji" - zastrzegł. "My i tak będziemy inwestowali w Małopolskę i Kraków więcej niż średnio w inne regiony w związku z olimpiadą zimową, ponieważ Polska ma realną szansę uzyskać możliwość organizowania igrzysk olimpijskich" - mówił. Dodał, że zapadła już decyzja "dotycząca najdłuższego tunelu drogowego w Polsce mimo gigantycznych kosztów, jakie się z tym wiążą".

Budowa kolejnego odcinka "zakopianki" znalazła się na przyjętej w czerwcu przez rząd liście inwestycji drogowych przewidzianych do realizacji w latach 2014-2020. W ciągu popularnej trasy, na jej górskim odcinku Lubień-Rabka powstanie najdłuższy w Polsce ponad dwukilometrowy tunel.

Tusk zastrzegł, że nie poda "precyzyjnych deklaracji co do zwiększenia środków na Kraków", ponieważ budżet na 2013 r. jest budżetem bardzo oszczędnym.

"Dziś nie usłyszycie ode mnie żadnych precyzyjnych zobowiązań. Dziś pracujemy nad budżetem oszczędnościowym, więc w roku 2013 nie mogę jednego dnia mówić: tniemy, bo trzeba spiąć ten budżet, a drugiego dnia dlatego, że jestem w Małopolsce będę mówił o tym ile więcej pieniędzy wydamy. Wszystko musi być w granicach zdrowego rozsądku" - powiedział premier, dopytywany przez dziennikarzy o obwodnicę Krakowa.

W ubiegłym tygodniu podczas Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia) papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Po nich nastąpiły spotkania światowe m.in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney, Madrycie i Rio De Janeiro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie zostawimy Krakowa i Małopolski samych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.