Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacja hipotetyczna

Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacja hipotetyczna
(fot. PAP/Piotr Nowak)
6 miesięcy temu
PAP / jb

Wprowadzenie jeszcze większych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń wciąż będzie rosła - to na razie sytuacja hipotetyczna. Jeszcze nie zaczęły obowiązywać ogłoszone w środę obostrzenia, więc trudno mówić o braku ich skuteczności - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Szef resortu zdrowia na antenie Polsat News pytany był o wprowadzenie kolejnych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń nadal będzie rosła.

"Będziemy poszukiwali większego stopnia obostrzeń, ale na razie jest to sytuacja hipotetyczna. Na razie jeszcze te obostrzenia, o których mówiłem wczoraj, nie zaczęły obowiązywać, więc trudno mówić o braku ich skuteczności" - oświadczył minister Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim ustabilizowała się.

"Doświadczenie z ostatnich dwóch tygodni uczy, że w woj. warmińsko-mazurskim te obostrzenia zadziałały bardzo skutecznie, bo w tej chwili wzrost zakażeń został praktycznie wygaszony. Dzisiaj, najnowsze dane pokazują, że jest raptem 1 proc. wzrostu liczby zachorowań, więc po pierwsze - obostrzenia działają, a po drugie - dajmy szansę, żeby zadziałały, ale będą obowiązywały od soboty" - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Pytany, czy skutki, które niesie ze sobą lockdown są o wiele gorsze, niż ewentualne korzyści, Niedzielski przyznał, że wprowadzanie większych obostrzeń to zawsze bardzo trudne decyzje, które pociągają za sobą duże koszty.

"Nie będę z tym dyskutował. Natomiast korzyści w postaci ludzkiego zdrowia publicznego są nie do przewartościowania, więc nie można traktować tego, jako działanie nadmiarowe" - wyjaśnił minister.

Wyraził nadzieję, że lockdown nie przyczyni się do wychowania pokolenia analfabetów. Wspomniał, że konkretne kroki na tym polu wprowadza minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Odnosząc się do pytania o tzw. "dług zdrowotny" w porównaniu ze Szwecją, zwrócił uwagę, że "inaczej wygląda średni poziom zdrowotności w Szwecji, a inaczej w Polsce".

"Oczywiście, okres lockdownu odbija się na ograniczeniu dostępności do opieki zdrowotnej. Stąd decyzje, które podejmowaliśmy w styczniu - jak nie tylko otwarcie gospodarki - ale jak najszybsze odmrażanie działania systemu opieki zdrowotnej. Przez półtora miesiąca przywróciliśmy diagnostykę na dużą skalę, przedstawiliśmy kilka rozwiązań w postaci Krajowej Sieci Kardiologicznej, rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej" - przypomniał Niedzielski.

Zapowiedział, że "jak tylko odpuści trzecia fala pandemii, powrócimy do bardzo dynamicznego procesu odmrażania". 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
63,00 zł
90,00 zł

Wyjątkowy komplet dla wyjątkowych kobiet

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej i...

Skomentuj artykuł

Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacja hipotetyczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.