Niemcy: popularyzowanie wiedzy o Polsce w szkołach

Niemcy: popularyzowanie wiedzy o Polsce w szkołach
( fot. PAP/EPA/WOLFRAM KASTL )
PAP / jm

Niemiecki Instytut Spraw Polskich (DPI) z Darmstadt rozpoczął akcję popularyzowania wiedzy o Polsce wśród niemieckich uczniów. Inauguracja projektu "PolenMobil" odbyła się w środę w Poczdamie. Zainteresowanie udziałem w programie wyraziło już 70 szkół.

- Chcemy wzbudzić wśród niemieckich uczniów zainteresowanie Polską, przekazując im w lekki, niekonwencjonalny sposób informacje o historii, kulturze i polityce sąsiada, a także o języku polskim - powiedział PAP dyrektor DPI Dieter Bingen. - Naszym zadaniem jest sprawić, by młodzi ludzie połknęli bakcyla, a gdy tak się stanie, by na własną rękę kontynuowali +flirt+ z Polską - dodał szef DPI.

Jak zaznaczył, projekt przeznaczony jest nie tylko dla szkół, które mają w programie lekcje polskiego, lecz także dla placówek szkolnych, dla których będzie to pierwsze zetknięcie się z problematyką polską.

W projekcie "PolenMobil" bierze udział grupa pracowników DPI. W zależności od zapotrzebowania prowadzą lekcje pokazowe (od dwóch do sześciu godzin lekcyjnych) obejmujące wiedzę o Polsce i języku polskim. Chociaż projekt dopiero rusza, zainteresowanie lekcjami o Polsce wyraziło już 70 szkół na terenie całego kraju.

Przedstawiając w gimnazjum im. Einsteina w Poczdamie założenia projektu, jego szef Matthias Kneip wzbudził szczególne zainteresowanie niemieckich uczniów informacją o dniu wagarowicza w Polsce, a także o przysłowiowej polskiej gościnności.

Patronat nad programem objął premier Brandenburgii Dietmar Woidke. Polityk SPD jest równocześnie koordynatorem niemieckiego rządu do spraw niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

Brandenburgia graniczy z Polską, a postulat współpracy ze wschodnim sąsiadem jest zapisany w brandenburskiej konstytucji.

Władze Brandenburgii poinformowały o utworzeniu funduszu w wysokości 100 tys. euro, z którego od przyszłego roku będą dofinansowywane wycieczki szkolne do Polski.

W projekcie "PolenMobil" oprócz DPI uczestniczą Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecko Współpraca Młodzieży (Jugendwerk) oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie Brandenburgii.

Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt jest wiodącą niemiecką placówką naukową popularyzującą w Niemczech wiedzę o Polsce. Wydał m.in. podręcznik do nauki polskiego jako języka obcego.

Postulat zwiększenia oferty nauki języka polskiego w Niemczech - zarówno jako języka ojczystego dla Polonii w Niemczech, jak i jako języka obcego - jest stale podnoszony zarówno przez środowiska polonijne, jak i przez polskie władze.

Prezydent Andrzej Duda podczas swojej pierwszej wizyty w Niemczech w sierpniu podkreślał, że zależy mu bardzo, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się polskiego. Prosił prezydenta Niemiec Joachima Gaucka o wsparcie tego postulatu.

W Polsce języka niemieckiego uczy się obecnie ponad dwa miliony osób. W Niemczech tajniki języka polskiego poznaje kilka tysięcy uczniów i dorosłych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: popularyzowanie wiedzy o Polsce w szkołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.