"Niepodległa Ukraina oznacza bezpieczną Europę"

"Niepodległa Ukraina oznacza bezpieczną Europę"
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / psd

Ukraina potrzebuje naszej pomocy, ale i my potrzebujemy niepodległej Ukrainy, bo to oznacza bezpieczną Europę - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz do uczestników forum ekspertów, które towarzyszy szczytowi NATO w Warszawie.

"Szczyt, jak i forum odbywają się w bardzo specjalnym czasie i przestrzeni. Zachód - zarówno NATO, jak i UE - stawia czoła wyzwaniom, które mogą na trwale zdecydować o ich przyszłości, a nawet - miejmy nadzieję, że nie - ich istnieniu. Nowe zagrożenia związane z rosyjską ekspansją na Wschodzie, w szczególności z inwazją na Ukrainę, jak również z rosnącym problemem migracji i terroryzmu z Południa wymagają mocnej i zgodnej odpowiedzi. Wierzę, że decyzje podjęte na szczycie pomogą wzmocnić świat zachodni i jego konstrukcję opartą na wspólnych wartościach, które wszyscy podzielamy" - powiedział minister obrony, otwierając w czwartek po południu Forum Ekspertów Szczytu NATO w Warszawie.

Szef MON przypomniał, że w 1920 r. na przedmieściach Warszawy polska armia powstrzymała inwazję bolszewicką, broniąc w ten sposób Europy przed sowiecką okupacją. "Mam nadzieję, że w tym samym miejscu w ciągu najbliższych dwóch dni damy radę znaleźć rozwiązania rosnących zagrożeń ze Wschodu i Południa, chociaż tym razem użyjemy dyplomacji i odstraszania" - powiedział Macierewicz. Podkreślił, że w Polsce - w przeciwieństwie do innych państw Europy - utrzymuje się szerokie poparcie dla integracji euroatlantyckiej.

Zwracając się do uczestników forum, Macierewicz poprosił, by zwrócili szczególną uwagę na sprawy związane z sytuacją na Ukrainie. "Oni potrzebują nas i my potrzebujemy ich. Bez przywrócenia podstawowego porządku międzynarodowego i poszanowania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego przywrócenie porządku i pokoju w Europie nie będzie możliwe" - powiedział szef MON.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę na rolę, jaką Ukraina odgrywa w geopolityce Europy i świata. "Oni potrzebują naszej pomocy, ale także my potrzebujemy wolnej, niepodległej, bogatej, rozwijającej się pomyślnie Ukrainy, ale przede wszystkim niepodległej Ukrainy" - podkreślił. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Europa" - dodał.

Forum Ekspertów Szczytu NATO zostało zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Dyskusje będą odbywały się w piątek i sobotę w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie w tym czasie obradować będzie szczyt NATO.

W forum wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szef MSZ Witold Waszczykowski, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel, przedstawiciele amerykańskiej administracji, była szefowa Departamentu Stanu USA Madeleine Albright, a także prezydenci, premierzy i ministrowie rządów państw środkowej i wschodniej Europy.

Wśród tematów forum są m.in. rola NATO w utrzymaniu pokoju na wschodniej i południowej flance, dostosowanie środków odstraszania do zmieniających się warunków, walka z terroryzmem, cyberbezpieczeństwo, walka informacyjna, siła i spójność sojuszu, relacje z Rosją, perspektywy na pokój w Afganistanie. Eksperci z Polski i USA wraz z zastępcą sekretarza generalnego NATO Alexandrem Vershbowem będą się także zastanawiać nad przyszłością NATO po warszawskim szczycie, w tym nad przyszłą strategią oraz zdolnościami obronnymi i odstraszania NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niepodległa Ukraina oznacza bezpieczną Europę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.