NIK sprawdzi poziom bezpieczeństwa na kolei

NIK sprawdzi poziom bezpieczeństwa na kolei
Wraki wagonów na miejscu katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / psd

 NIK zlecił kontrolę bezpieczeństwa na kolei - poinformował w piątek prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski. Szybka, doraźna kontrola ma na celu sprawdzenie systemów bezpieczeństwa na kolei - mówił Jezierski.

Decyzja szefa NIK ma związek z sobotnią katastrofą kolejową w okolicach Szczekocin.

"To ma być kontrola rozpoznawcza do dużej planowanej kontroli inwestycji infrastrukturalnych, którą chcemy przeprowadzić również z punktu widzenia bezpieczeństwa. W tej kontroli chcemy pokazać pewne tło, może nie same przyczyny, bo te przecież z musi zbadać komisja, która w swoim gronie będzie miała specjalistów, ekspertów, ale pewne tło, które doprowadziło do tego, żeby do takiego zbiegu przypadku doszło" - powiedział prezes NIK Jacek Jezierski w piątkowych "Sygnałach dnia".

NIK chce sprawdzić też, jak kolej z punktu widzenia bezpieczeństwa robiła plany inwestycyjne.

DEON.PL POLECA

Pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny zderzyły się czołowo w sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Katastrofę bada prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NIK sprawdzi poziom bezpieczeństwa na kolei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.