Nowa siedziba ambasady RP w Wilnie. "Zbudowaliśmy partnerstwo na solidnych podstawach"

Nowa siedziba ambasady RP w Wilnie. "Zbudowaliśmy partnerstwo na solidnych podstawach"
(fot. PAP/Piotr Nowak)
PAP / pch

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął w czwartek udział w ceremonii otwarcia nowej siedziby ambasady RP w na Litwie; placówka będzie się mieścić w zabytkowym Pałacu Paców na wileńskiej starówce.

Podczas uroczystości Czaputowicz mówił, że Polska i Litwa ściśle ze sobą współpracują jako członkowie UE i NATO.

Zaznaczył, że umiejscowienie ambasady w Pałacu Paców przypomina o dobrej historii stosunków między oboma krajami. "Zbudowaliśmy partnerstwo na solidnych podstawach (...), prowadzimy konstruktywny dialog nawet w złożonych i drażliwych sprawach" - wskazał szef polskiej dyplomacji.

Zwrócił uwagę, że nową siedzibę polskiego przedstawicielstwa udało się otworzyć w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski minister zauważył, że również Litwa odzyskała suwerenność przed 100 laty.

DEON.PL POLECA

Czaputowicz podziękował ponadto ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej za jej zaangażowanie w pogłębianie relacji z Litwą.

Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius, który również wziął udział w uroczystości, podkreślił, że ród Paców łączy naród polski i litewski. Dodał, że nowy budynek polskiej ambasady upiększył Wilno.

W trakcie uroczystości zespół pieśni i tańca "Ojcowizna" wykonał m.in. hymny państwowe Polski i Litwy. Zaprezentowano też krótki film przedstawiający renowację Pałacu Paców. Jak przekazała ambasada RP w Wilnie, Pałac został zakupiony przez państwo polskie od Poczty Litewskiej w 2007 roku. Uroczystego otwarcia budynku dokonali wówczas prezydenci Lech Kaczyński oraz Valdas Adamkus.

Od tego czasu trwał proces renowacji budynku oraz dostosowywania go do potrzeb ambasady. Polscy konserwatorzy odnowili też zniszczone XVIII-wieczne freski, odsłonili XVII-wieczne piwnice oraz zrekonstruowali fasadę pałacu.

Podczas wizyty na Litwie Czaputowicz będzie jeszcze uczestniczył w inauguracji wystawy w litewskim Sejmie, poświęconej Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Złoży też wieńce przy grobach poległych przy wieży telewizyjnej z 1991 roku oraz przy grobach polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1920 roku.

Na koniec wizyty szef polskiej dyplomacji odwiedzi kaplicę Ostrobramską oraz złoży wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wcześniej szef polskiego MSZ spotkał się z prezydent Dalią Grybauskaite, premierem Sauliusem Skvernelisem i ministrem Linkevicziusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa siedziba ambasady RP w Wilnie. "Zbudowaliśmy partnerstwo na solidnych podstawach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.