Nowa strona IPN dot. pomocy kombatantom

Nowa strona IPN dot. pomocy kombatantom
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
PAP/rj

IPN informuje:

- IPN uruchomił nową stronę internetową opozycja.ipn.gov.pl. Dotyczy ona, wchodzącej w życie 31 sierpnia 2015 roku, ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Nowe przepisy dają możliwość niesienia pomocy takim osobom, znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Powinny one formalnie występować o uzyskanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej. Jest to warunkiem późniejszego przyznania świadczenia lub pomocy pieniężnej osobom, spełniającym kryteria dochodowe.

Status działacza opozycji lub osoby represjonowanej nadaje szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zanim to nastąpi prezes IPN musi wydać decyzję administracyjną, stwierdzającą, że osoba ubiegająca się o taki status spełnia ustawowe warunki.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński apeluje, by osoby lepiej sytuowane, zainteresowane jedynie nadaniem statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej, a nie świadczeniem lub pomocą finansową, zgłaszały się do IPN w terminie późniejszym.

Chodzi o to, że na wydanie środków z tegorocznego budżetu, przewidzianych na realizację tej ustawy, od jej wejścia w życie zostaną zaledwie 4 miesiące.

Na stronie opozycja.ipn.gov.pl można znaleźć tekst ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, formularze do pobrania, opis procedur, a także do pracowników IPN, którzy udzielą pomocy osobom, zamierzającym złożyć wniosek do prezesa IPN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa strona IPN dot. pomocy kombatantom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.