Nowe przepisy ws. hulajnóg weszły w życie. Co z nich wynika?

Nowe przepisy ws. hulajnóg weszły w życie. Co z nich wynika?
Fot. Okai Vehicles / Unsplash
PAP/kb

W czwartek zaczęły obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego, które porządkują kwestię m.in hulajnóg elektrycznych. Co się zmieniło?

Celem tych regulacji jest zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W znowelizowanym Prawie pojawią się m.in nowe definicje - hulajnogi elektrycznej, urządzenia wspomagającego ruch (np. deskorolki, rolki) i urządzenia transportu osobistego (np. segway, deskorolka elektryczna).

Gdzie można jeździć hulajnogą?

Użytkownik hulajnogi elektrycznej zobowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystając z tych dróg użytkownik powinien zachować szczególną ostrożność, a także ustępować pierwszeństwa pieszemu.

DEON.PL POLECA

Z jaką prędkością i kto może jeździć hulajnogą

W przepisach uwzględniono także kwestię prędkości, z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną. "Dopuszczalna prędkość z jaką będzie można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h."

Poza tym, zaznaczono, że użytkownikiem wspomnianego pojazdu, może być jedynie osoba posiadająca kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – odnosi się to jednak do osób, które nie ukończyły 18 roku życia.

Przepisy zabraniają kierowanie hulajnogą elektryczną dzieciom w wieku do 10 lat.

"Dopuszczać się będzie kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej" - wskazał.

Gdzie zostawiać hulajnogę?

Ustawa wprowadziła także regulację dotyczącą dopuszczenia postoju roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym.

Jednak gdy nie ma takiego miejsca użytkownik jest zobowiązany do pozostawienia pojazdu jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. 

Ponadto, dodano regulację, w której określono maksymalne stawki kwotowe opłat za usunięcie z drogi i parkowanie hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego – 123 zł za usunięcie oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania.

Źródło: PAP / kb

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP

Duchowy przewodnik na czas kryzysu 

Szatańskie kuszenia, których doświadczył Jezus, opisane są w Biblii bardzo wyraźnie. Pierwsze miało miejsce na Pustyni Judzkiej, ostatnie na krzyżu. Obecnie Kościół wciąż poddawany jest podobnej próbie. Przychodzi ona...

Skomentuj artykuł

Nowe przepisy ws. hulajnóg weszły w życie. Co z nich wynika?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.