Nowy premier? Nie ma decyzji prezydenta

Nowy premier? Nie ma decyzji prezydenta
Prezydent Bronisław Komorowski nie podjął jeszcze żadnej decyzji personalnej w sprawie powołania nowego premiera (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski nie podjął jeszcze żadnej decyzji personalnej w sprawie powołania nowego premiera - poinformował w środę PAP zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki.

"W związku z trwającą dyskusją dotyczącą kandydata na nowego premiera chciałbym zdecydowanie przestrzec przed zbyt pochopnymi spekulacjami personalnymi w tej sprawie. Pan prezydent nie podjął w tym zakresie żadnej decyzji personalnej" - podkreślił w rozmowie z PAP Rybicki.

Jak dodał, zgodnie z konstytucją powołanie nowego szefa rządu następuje w ciągu 14 dni od momentu przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów.

Rybicki podkreślił, że prezydent mając na względzie sytuację na Ukrainie kieruje się i będzie się kierował zasadą stabilizowania sytuacji wewnętrznej w państwie. "Ta problematyka bezpieczeństwa jest bardzo ważna i na niej w najbliższych dniach będzie się koncentrować aktywność głowy państwa" - zaznaczył wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Przypomniał, że w najbliższych dniach - czwartek, piątek - Komorowski weźmie udział w bardzo ważnym szczycie NATO w Newport w Walii.

"Wszystkie przyszłe decyzje dotyczące obsady najważniejszych funkcji, czy to w rządzie, czy w parlamencie powinny uwzględniać potrzebę stabilizowania państwa oraz być w zgodzie z zasadami demokratycznego państwa prawa" - zaznaczył Rybicki.

Podkreślił też, że decyzje personalne "powinny być oparte o stabilną większość parlamentarną".

Do zmiany na stanowisku premiera, która pociągnie za sobą konieczność dymisji obecnego rządu, musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na nowego szefa Rady Europejskiej; obejmie on tę funkcję 1 grudnia. Tusk zapowiedział, że będzie szefował Platformie Obywatelskiej do 1 grudnia, a później partia będzie musiała sobie radzić z nowym liderem.

Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. W ciągu dwóch tygodni od dnia przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów prezydent powołuje szefa rządu oraz ministrów. Od dnia powołania premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i uzyskanie wotum zaufania dla swojego gabinetu.

We wtorek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że prezydent desygnuje nowego premiera po rozmowach z siłami politycznymi, ale ten proces rozpocznie się dopiero po złożeniu dymisji przez Donalda Tuska. Jak mówiła, prezydent zapowiedział, że desygnuje na stanowisko premiera osobę, która - w jego przekonaniu - będzie gwarantować stabilność koalicji, a przez to i stabilność funkcjonowania państwa.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że premier poda się do dymisji dopiero po spotkaniu z prezydentem Komorowskim. Nie wiadomo jednak, czy do spotkania dojdzie jeszcze w tym tygodniu.

W środę o godz. 15 odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego PO, które ma być poświęcone nowej sytuacji politycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy premier? Nie ma decyzji prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.