Nowy program wrocławskiego hospicjum dla dzieci "Formuła Dobra"

Nowy program wrocławskiego hospicjum dla dzieci "Formuła Dobra"
(fot. shutterstock.com)
PAP / mp

"Formuła Dobra" - to nazwa nowego programu terapeutyczno-opiekuńczego, który uruchomiło Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska.

To największa w Polsce tego typu placówka, nastawiona na opiekę nad chorymi dziećmi w domu.
Hospicjum działa od października 2015 r. i ma pod swoją opieką 95 dzieci w różnym wieku. Zatrudnia kilkoro pielęgniarzy i pielęgniarek oraz korzysta ze wsparcia kilkudziesięciu wolontariuszy.
"Im większy jest postęp medycyny, tym więcej jest też podopiecznych wymagających pomocy i opieki ze strony hospicjum. Chodzi w tym o to, by nie tylko pomóc chorym dzieciom, ale całym rodzinom" - powiedział kierownik hospicjum dr Krzysztof Szmyd.
Dodał, że w 2002 r., gdy zaangażował się w działalność hospicyjną, we Wrocławiu było tylko 20 podopiecznych w wieku dziecięcym, a obecnie w kilku hospicjach jest kilkuset chorych.
Pielęgniarz Piotr Kaśków ma pod opieką siedmioro dzieci; najmłodsza z nich, Zuzia, ma pół roku, a najstarszy chory niedługo stanie się pełnoletni. "Mają różne choroby, nie tylko onkologiczne. Czasem są to wady wrodzone, choroby genetyczne. Pomagamy w domach, więc siłą rzeczy rodziny wprowadzają nas do swoich domów i spraw. To trudne zajęcie, które wymaga odporności psychicznej" - powiedział Kaśków.
W środę odchodzono rocznicę dwóch lat działalności i ogłoszono nowy program terapuetyczno-opiekuńczy pod nazwą "Formuła Dobra". W jego ramach raz do roku odbędzie się Festiwal Dobra - jak podano - "z dobrą muzyką, z dobrymi ludźmi i dobrymi artystami".
Zaplanowano liczne dodatkowe działania na cały rok, m.in. otwieranie w placówkach szkolnych "punktów dobra" i sadzenie "drzewek dobra". Ma być również pisana przez cały rok" Księga Dobra".
"Oczywiście to są działania niemedyczne. My wiemy, jak możemy pomóc medycznie naszym chorym. Ważne jest jednak, byśmy pokazywali, że w hospicjum też jest życie i żeby nie był to pusty slogan" - powiedział dr Szmyd.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy program wrocławskiego hospicjum dla dzieci "Formuła Dobra"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.