Nowy szef BOR i nowi wiceministrowie w MSW

Nowy szef BOR i nowi wiceministrowie w MSW
Płk Krzysztof Klimek został nowym szefem BOR. (fot. PAP/ Radek Pietruszka)
PAP / slo

Dotychczasowy wojewoda lubuski Marcin Jabłoński i Rafał Magryś, zajmujący się od 2012 r. projektem pl.ID, zostali nowymi wiceministrami w resorcie spraw wewnętrznych. Na szefa Biura Ochrony Rządu został powołany płk Krzysztof Klimek, do tej pory p.o. szef BOR.

Jabłoński będzie odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo i porządek publiczny, także za nadzór nad policją oraz BOR, a Magryś za rejestry państwowe i ewidencję ludności.

Marcin Jabłoński obejmie stanowisko 2 kwietnia i zastąpi Michała Deskura, który złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska w MSW w związku z przejściem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W piątek o zmianach personalnych mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Ocenił, że Jabłoński - pracując w urzędzie wojewódzkim - doskonale zawiadywał sprawami bezpieczeństwa i porządku publicznego zarówno w kontaktach z resortem, jak i policją oraz strażą pożarną.

- Jest rzeczą ustrojowo logiczną, że ci wojewodowie, którzy mają doskonałą opinię, osiągnięcia i którzy reprezentując rząd w terenie, wykazali się swoim profesjonalizmem są "zasysani" do administracji centralnej - powiedział Sienkiewicz. Przypomniał, że Lubuski Urząd Wojewódzki został w tym roku laureatem programu "Razem Bezpiecznie".

DEON.PL POLECA

Jabłoński ukończył filologię germańską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył studia Master of Business Administration.

Był wicewojewodą gorzowskim i pierwszym wicewojewodą nowo utworzonego woj. lubuskiego. W latach 2006-2007 pełnił funkcję wiceburmistrza Słubic. W 2007 roku został starostą powiatu słubickiego. W latach 2008-2010 pełnił funkcję marszałka województwa lubuskiego. W grudniu 2011 r. został wojewodą lubuskim.

Za funkcjonowanie rejestrów państwowych odpowiedzialny będzie nowy wiceminister Rafał Magryś. Zastąpi na stanowisku Romana Dmowskiego, który złożył prośbę o odwołanie ze stanowiska. "Rafał Magryś jest wybitnym specjalistą w dziedzinie informatyki" - powiedział Sienkiewicz.

Magryś to absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od marca 2008 r. do stycznia 2012 r. był kierownikiem Oddziału Archiwistyki Zasobów Cyfrowych Narodowego Archiwum Cyfrowego. Od marca 2012 r. zajmował się projektem pl.ID. Wcześniej kierował projektem systemu dla sieci Archiwów Państwowych - Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej. Był m.in. ekspertem programów europejskich, w tym: Archives Portal Europe oraz grupy roboczej przy Zespole ds. Digitalizacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mamy do czynienia z zamknięciem podstawowego okresu organizacyjnego nowego ministra i tym samym wchodzę w okres, w którym praca będzie nieco bardziej intensywna, ale z wybranymi już współpracownikami - powiedział minister. Szef MSW dodał, że na stanowiskach pozostają wiceministrowie Piotr Stachańczyk oraz Stanisław Rakoczy.

Szefem Biura Ochrony Rządu został płk Krzysztof Klimek, który od marca pełnił obowiązki szefa formacji. Wcześniej był m.in. szefem ochrony premiera Donalda Tuska i zastępcą szefa BOR. Skończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i Wyższą Szkołę Informatyki, Zarządzania i Administracji.

Jak powiedział Sienkiewicz, od 20 marca nowym komendantem dolnośląskiej policji jest inspektor Wojciech Ołdyński, były komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy. Zastąpił nadinspektora Dariusza Biela, który przeszedł na emeryturę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy szef BOR i nowi wiceministrowie w MSW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.