Obama przedstawi skutki porozumienia z Rosją?

Obama przedstawi skutki porozumienia z Rosją?
Premier RP Donald Tusk witany przez prezydenta USA Baracka Obamę. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mik

Premier Donald Tusk wyraził w czwartek nadzieję, że prezydent USA Barack Obama w trakcie spotkania w Pradze "precyzyjnie opisze domniemane skutki dla naszego bezpieczeństwa" podpisanej tego dnia amerykańsko-rosyjskiej umowy ws. redukcji strategicznej broni nuklearnej.

Szef polskiego rządu, który udał się po południu do Pragi poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że w roboczym obiedzie w stolicy Czech weźmie także udział 9 prezydentów i premierów innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Premier przypomniał, że wcześniej w czwartek w Pradze prezydent Obama podpisał z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem traktat w sprawie nowego układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej.

Dlatego, jak mówił Tusk, tematem wieczornego spotkania będzie także bezpieczeństwo w wymiarze globalnym, a co za tym idzie także bezpieczeństwo w relacjach: państwa UE i europejscy członkowie NATO - Rosja.

- Z całą pewnością będzie to dobra okazja - taką mam nadzieję - aby prezydent Stanów Zjednoczonych precyzyjnie opisał domniemane skutki dla naszego bezpieczeństwa podpisanej dzisiaj umowy o redukcji strategicznego uzbrojenia rakietowego, jądrowego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi - podkreślił premier.

Nowy traktat rozbrojeniowy zastąpi układ START, zawarty przez USA i ZSRR w 1991 r. Układ jest zgodny z wizją światowego rozbrojenia atomowego - lansowaną przez administrację Obamy od początku jego rządów. W porównaniu z poprzednimi porozumieniami nowy traktat zmniejsza limit gotowych do operacyjnego użycia głowic nuklearnych, pozostawiając jednocześnie obu państwom taki potencjał jądrowy, który wystarczyłby do wzajemnego unicestwienia.

Tusk podkreślił, że do czwartkowego spotkania w Pradze dojdzie z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Polska strona nie miała wpływu na to, że spotkanie odbywa się po, a nie przed podpisaniem, tego porozumienia - powiedział. Według premiera fakt, iż porozumienie dotyczy uzbrojenia o charakterze strategicznym, "wyraźnie pokazuje, że nie dotyczy bezpośrednio działań, które mogą odnosić się do naszego kraju".

W ocenie szefa rządu, z punktu widzenia Polski, w kwestii rozbrojenia bardzo interesująca jest broń taktyczna. - Po pierwsze ze względu na bardzo wyraźną przewagę jeśli chodzi o ilość tego typu uzbrojenia po stronie rosyjskiej, w porównaniu do państw NATO-wskich na naszym kontynencie, i po drugie - mamy świadomość, że w niedalekiej perspektywie rozmowy dotyczące broni taktycznej też pewnie się rozpoczną - tłumaczył Tusk. Wtedy - jak powiedział - polski i europejski interes będzie "bardzo klarowny i jednoznaczny - chodzi o symetryczne poczucie bezpieczeństwa, związane z ilością broni taktycznej i jej rozlokowaniem na poszczególnych terytoriach".

Premier zapowiedział, że będziemy chcieli przekonywać partnerów, w tym Stany Zjednoczone, aby ewentualne rozmowy dotyczące uzbrojenia taktycznego uwzględniały potrzebę symetrycznego potencjału pomiędzy bronią taktyczną NATO-wską w Europie, a bronią innych państw. - Myślimy tu przede wszystkim o Rosji - powiedział Tusk.

Także szef MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że Polska stoi na stanowisku, że gdyby miało dojść do redukcji broni taktycznej, to powinno się to odbyć na zasadzie wzajemności. - A więc dotyczyć także tych głowic i środków ich przenoszenia, które są w pobliżu polskich granic, a to już jest żywotny polski interes bezpieczeństwa - powiedział.

Jego zdaniem, powinniśmy docenić to, że prezydent USA jest wrażliwy na szczególne interesy naszego regionu i "zechciał przywódców naszego regionu poinformować osobiście o tym, jakie - według niego - skutki będzie miał traktat START".

Sikorski podkreślił, że przedstawiciele krajów naszego regionu konsultowali się przed czwartkowym spotkaniem i wypracowali wspólne stanowisko na rozmowy z prezydentem Obamą. Szef MSZ zaznaczył, że będzie to "rozmowa sojusznicza", czego czasem brakowało w ostatnich latach.

Minister, jak mówił, spodziewa się, że prezydent Obama poinformuje podczas spotkania o swoich zamierzeniach wobec islamskiej republiki Iranu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama przedstawi skutki porozumienia z Rosją?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.