"Obecny model rządzenia nie jest jedynym"

"Obecny model rządzenia nie jest jedynym"
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / pz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w czwartek w Bytomiu, że Polacy muszą uwierzyć, iż obecny model rządzenia, który z krótkimi przerwami trwa od 20 lat, nie jest jedynym możliwym. - Sieci klientystyczne i nepotyzm to patologia demokracji - ocenił.

Prezes PiS był w czwartek wieczorem gościem konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu, gdzie 16 września ma dojść do przedterminowych wyborów na prezydenta tego miasta. Kandydatem PiS jest poseł Wojciech Szarama.

- To jest w całej Polsce, i w Bytomiu na pewno też, niesłychanie ważna sprawa, żeby Polacy uwierzyli, że ten model rządzenia, który jest dzisiaj i który niestety w różnych odmianach - z krótkimi przerwami - trwa od przeszło 20 lat, to nie jest jedyny możliwy model - podkreślił J.Kaczyński.

- Sieci klientystyczne, kliki różnego rodzaju, nepotyzm - to nie jest istota demokracji. To jest patologia demokracji - powiedział lider PiS.

- Nieodpowiedzialne działania, to wszystko, co tworzy taką drogę mniejszego oporu - np. nie mamy pieniędzy, to likwidujemy szkoły - to też nie jest konieczne. Można inaczej, że władza może chcieć dobrze. I to "chcieć" może zmieniać się w działania, w pomysłowość, w wykorzystywanie różnych szans - dodał polityk.

Zdaniem Kaczyńskiego istotą władzy samorządowej jest wykorzystywanie wszystkich możliwości, jakie tkwią w społeczeństwie. - W ramach samorządu można zdziałać bardzo dużo - podkreślił.

Kaczyński zaznaczył, że przyjechał do Bytomia, by - przede wszystkim - namawiać bytomian do wzięcia udziału w głosowaniu.

Przedterminowe wybory w Bytomiu zostały zarządzone po tym, gdy w czerwcowym referendum odwołano prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie. W wyborach wystartuje dziesięcioro kandydatów. Wśród nich - Wojciech Szarama. Prócz nowego prezydenta, 16 września w Bytomiu zostanie wybranych 25 radnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Obecny model rządzenia nie jest jedynym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.