Od niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Od niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy pociągów
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

W niedzielę wejdą w życie zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, wymuszone remontami linii kolejowych - zapowiedział w piątek minister transportu Sławomir Nowak. Choć na niektórych trasach czas przejazdu się skróci, to pasażerów czekają też utrudnienia.

Nowak, który spotkał się w piątek z przedstawicielami spółek kolejowych przypomniał, że rozkład jazdy pociągów zmienia się raz w roku, w drugą niedzielę grudnia. W ciągu roku dopuszczalne są jednak tzw. korekty. Właśnie taka korekta ma obowiązywać od niedzieli 9 czerwca.
"Korekta jest pierwszą tak istotną zmianą z punktu widzenia prowadzenia bardzo szerokiego frontu robót inwestycyjnych na liniach kolejowych w całym kraju. Ta korekta - od 9 czerwca - jest pierwszym krokiem. Następnym będzie zimowa zmiana rozkładu jazdy" - podkreślił minister podczas briefingu prasowego.
W związku ze zmianami część pociągów będzie jeździła o innych godzinach niż do tej pory, niektóre pojadą innymi trasami, a jeszcze inne będą kursowały w skróconych relacjach. Minister zaapelował do pasażerów, by przed podróżą sprawdzili rozkład w internecie, ponieważ tam będą najbardziej aktualne informacje.
Nowak zapowiedział, że na niektórych trasach czas przejazdu pociągów będzie krótszy niż do tej pory. "Na połączeniu Gdańsk-Poznań skrócimy czas przejazdu o 55 minut, a (na trasie) Warszawa-Zielona Góra - o 27 minut" - powiedział szef resortu transportu.
Zaznaczył jednak, że pasażerowie będą musieli przygotować się na utrudnienia związane z wydłużeniem czasu niektórych połączeń, spowodowanego remontem. Jak mówił, na trasach: Kraków-Rzeszów czas przejazdu będzie dłuższy o 14 minut; Poznań-Wrocław oraz Warszawa-Katowice - o 6 min; Warszawa-Łódź - od 12 do 19 min. 
Nowak rozmawiał z kolejarzami także o przygotowaniu linii kolejowych do zapowiadanych burz i ulew. Minister poinformował, że w ciągu ostatnich dni na kolei był tylko jeden poważniejszy incydent związany z podtopieniem toru - miało to miejsce pod Głownem (woj. łódzkie). Usterka została usunięta w ciągu 12 godzin. "W południowej części kraju mamy do czynienia z niewielkimi uszkodzeniami urządzeń sterowania ruchem, ale właściwie w żadnym miejscu nikt nie meldował istotnych zagrożeń związanych z burzami, czy z opadami deszczu" - poinformował Nowak.
Dodał, że koleje niemieckie zwróciły się do polskich o pomoc w organizacji ruchu w związku z powodziami na południu Niemiec. "Oczywiście polska strona chętnie pomoże niemieckim partnerom" - zapewnił. Zadeklarował, że Polska jest też gotowa pomóc także Czechom, jeśli się o taką pomoc zwrócą.
Poinformował, że w południowej Polsce w gotowości jest 98 pociągów sieciowych do usuwania awarii sieci trakcyjnej oraz 178 zespołów szybkiego usuwania awarii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy pociągów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.