Odszkodowania dla ofiar katastrofy kolejowej

Odszkodowania dla ofiar katastrofy kolejowej
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / wm

Poszkodowani w sobotniej katastrofie kolejowej oraz ich rodziny mogą ubiegać się o odszkodowania od przewoźników - podały we wtorek służby wojewody śląskiego.

W przypadku pasażerów Przewozów Regionalnych procedura ma być prowadzona poprzez centralę spółki lub poszczególne jej zakłady w regionach. Pasażerowie PKP Intercity powinni załatwiać odszkodowania bezpośrednio przez ubezpieczyciela - PZU.

Jak wynika z komunikatu wojewody, odszkodowania dla pasażerów Przewozów Regionalnych będą wypłacane z wykupionego przez spółkę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Osoby poszkodowane i ich rodziny mogą pisemnie zgłaszać się do centrali spółki lub jej zakładów i tam składać wnioski o odszkodowanie.

Wnioski te będą przekazywane ubezpieczycielowi, a każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie. Informacje na temat dodatkowych dokumentów, które powinny być załączone do wniosku, mają być udzielane pod numerami telefonów 605 236 095 lub 691 059 904.

DEON.PL POLECA

Wnioski o odszkodowanie można przesyłać m.in. pod adresy: Centrala Przewozów Regionalnych, ul. Wileńska 14a, 03-414 Warszawa (info@p-r.com.pl), Śląski Zakład Przewozów Regionalnych, ul. Raciborska 58, 40-076 Katowice (pr.katowice@p-r.com.pl) lub Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Plac im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków (pr.krakow@p-r.com.pl). Ubezpieczycielem Przewozów Regionalnych w zakresie odpowiedzialności cywilnej jest grupa PZU.

Grupa PZU ubezpiecza również spółkę PKP Intercity. Przewoźnik odsyła poszkodowanych i ich bliskich bezpośrednio do całodobowej infolinii PZU. Konsultanci mają udzielać informacji możliwościach ubiegania się o odszkodowania pod numerem (22) 32 218 08.

W poniedziałek marszałek województwa śląskiego zapowiedział wypłaty zapomóg po 10 tys. zł dla dzieci, które w katastrofie kolejowej straciły rodziców. Zapomogę otrzyma każde osierocone dziecko, także spoza woj. śląskiego. Stosowną uchwałę śląscy radni mają przyjąć w najbliższych dniach.

Wniosek do premiera o przyznanie specjalnych rent dla dzieci ofiar sobotniej katastrofy zapowiedział też we wtorek rano w Radiu ZET minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącym praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym w przypadku śmierci pasażera wypłacana jest zaliczka osobie do tego upoważnionej w wysokości minimum 21 tys. euro. Poszkodowani zaś otrzymują zaliczkę w wysokości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb finansowych.

"W przypadku śmierci lub zranienia pasażera przedsiębiorstwo kolejowe, zgodnie z art. 26 ust. 5 załącznika I, niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż piętnaście dni od ustalenia tożsamości osoby fizycznej uprawnionej do odszkodowania, wypłaca zaliczkę" - napisano w rozporządzeniu.

Powyższych przepisów nie stosuje się do miejskich, podmiejskich i regionalnych kolejowych przewozów osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odszkodowania dla ofiar katastrofy kolejowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.