Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis
(fot. Grzegorz Zygadło / Wikimedia Commons)
4 lata temu
PAP/rj

Polska pisarka Olga Tokarczuk, w dowód uznania za działalność na rzecz porozumienia między narodami, otrzymała Brueckepreis - międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Zgorzelec i Goerlitz, miasta po obu stronach Nysy Łużyckiej, tworzące Miasto Europejskie.

Pisarska twórczość Tokarczuk "rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów" - oświadczył w piątek, uzasadniając decyzję, prezes Towarzystwa Nagrody Brueckepreis, Willi Xylander.

W powieściach, esejach i krótkich formach literackich Tokarczuk "buduje literackie pomosty pomiędzy ludźmi, kulturami i pokoleniami, szczególnie tymi, którzy mieszkają w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech krajów - Niemiec, Polski i Czech" - czytamy w uzasadnieniu. Polska pisarka "spogląda wrażliwym spojrzeniem w przeszłość, także niemiecko-czesko-polską, i podejmuje tematy emocjonalnie obciążone. W ten sposób powstają mosty empatii pomiędzy ludźmi" - oceniło jury.

Zdaniem członków Towarzystwa pisarka nadała wielonarodowemu i wielokulturowemu Dolnemu Śląskowi, będącemu kulturową zapomnianą przestrzenią, literacki język i nowe intelektualne korzenie.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 4 grudnia w Goerlitz. Wyróżnienie związane jest z dotacją w wysokości 2,5 tys. euro. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie. Poprzednimi laureatami byli m. in. Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Guenter Grass, Norman Davis i Vitali Kliczko.

Po upadku w 1989 roku żelaznej kurtyny Zgorzelec i Goerlitz podjęły intensywną współpracę. Oba miasta wspólnie zabiegały o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jednak bezskutecznie. W 1998 roku ogłosiły powstanie Miasta-Europy Zgorzelec/Goerlitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.