Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis
(fot. Grzegorz Zygadło / Wikimedia Commons)
PAP/rj

Polska pisarka Olga Tokarczuk, w dowód uznania za działalność na rzecz porozumienia między narodami, otrzymała Brueckepreis - międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Zgorzelec i Goerlitz, miasta po obu stronach Nysy Łużyckiej, tworzące Miasto Europejskie.

Pisarska twórczość Tokarczuk "rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów" - oświadczył w piątek, uzasadniając decyzję, prezes Towarzystwa Nagrody Brueckepreis, Willi Xylander.

W powieściach, esejach i krótkich formach literackich Tokarczuk "buduje literackie pomosty pomiędzy ludźmi, kulturami i pokoleniami, szczególnie tymi, którzy mieszkają w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech krajów - Niemiec, Polski i Czech" - czytamy w uzasadnieniu. Polska pisarka "spogląda wrażliwym spojrzeniem w przeszłość, także niemiecko-czesko-polską, i podejmuje tematy emocjonalnie obciążone. W ten sposób powstają mosty empatii pomiędzy ludźmi" - oceniło jury.

Zdaniem członków Towarzystwa pisarka nadała wielonarodowemu i wielokulturowemu Dolnemu Śląskowi, będącemu kulturową zapomnianą przestrzenią, literacki język i nowe intelektualne korzenie.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 4 grudnia w Goerlitz. Wyróżnienie związane jest z dotacją w wysokości 2,5 tys. euro. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie. Poprzednimi laureatami byli m. in. Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Guenter Grass, Norman Davis i Vitali Kliczko.

Po upadku w 1989 roku żelaznej kurtyny Zgorzelec i Goerlitz podjęły intensywną współpracę. Oba miasta wspólnie zabiegały o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jednak bezskutecznie. W 1998 roku ogłosiły powstanie Miasta-Europy Zgorzelec/Goerlitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Brueckepreis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.