Opóźnia się nowela ustawy o odszkodowaniu po NOP

Opóźnia się nowela ustawy o odszkodowaniu po NOP
Zdj.: Unai Huizi/depositphotos.com
1 miesiąc temu
Rzeczpospolita/tkb

Narodowy program szczepień idzie pełną parą, jednak projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych (FKSO) utknął na etapie konsultacji publicznych w resorcie zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Projekt nowelizacji stał się przedmiotem burzliwych konsultacji międzyresortowych, wątpliwości co do niego mają mieć wszystkie ministerstwa. Zdaniem ekspertów część poszkodowanych przez NOP (Niepożądane Odczyny Poszczepienne) może nie doczekać się tych zmian.

„Zgłoszone uwagi do projektu ustawy zakładającej powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych są poddawane analizie. Zostaną niezwłocznie opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji" – informuje dziennikarzy portalu rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem do Biura Rzecznika Praw Pacjenta od początku akcji szczepień trafiło już 20 zgłoszeń pisemnych choć nadal częściej pacjenci zgłaszają swoje problemy przez infolinię. Każdy przypadek potencjalnego NOP musi być sprawdzony pod kątem związku ze szczepieniem, jak na razie "w większości przypadków trudno by było jednak udowodnić związek przyczynowo skutkowy między podaniem szczepionki a zdarzeniem niepożądanym. Z całą pewnością można stwierdzić jedynie związek czasowy" - podaje Rzeczpospolita.

Obecnie odszkodowania za tzw. NOP można otrzymać na zasadach ogólnych, nowela miałaby to zmienić, wówczas to rzecznik praw pacjenta miałby podejmować decyzję na podstawie opinii powołanego przez siebie zespołu w drodze decyzji administracyjnej. Kwoty odszkodowań wahają się od 3 do 100 tys. złotych.

Więcej o problemach z problemem nowelizacji ustawy mogą państwo przeczytać tutaj.

Źródło: Rzeczpospolita/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Opóźnia się nowela ustawy o odszkodowaniu po NOP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.