Opublikowano zdjęcia chuliganów z 11 listopada

Opublikowano zdjęcia chuliganów z 11 listopada
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

10 zdjęć z wizerunkami kilku uczestników burd, do których doszło w niedzielę na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości opublikowała we wtorek na swoich stronach internetowych Komenda Stołeczna Policji.

Jak powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek, postanowienie o publikacji wizerunków podejrzewanych osób wydał prokurator. Wydział dochodzeniowo-śledczy KSP prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie udziału w zbiegowisku 11 listopada. - Jego uczestnicy dopuścili się gwałtownego zamachu na osoby i mienie - powiedział Mrozek.

DEON.PL POLECA
Zaapelował, aby osoby, które rozpoznają mężczyzn widniejących na zdjęciach opublikowanych na stronie komendy stołecznej (www.ksp.waw.pl), skontaktowały się policją, dzwoniąc na numer 22 603 65 83 lub 997.

W niedzielę Marsz Niepodległości - zorganizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - został na kilkadziesiąt minut wstrzymany po tym, jak krótko po rozpoczęciu marszu na ul. Marszałkowskiej przy Żurawiej, w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki. Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Po burdach 176 osób zostało doprowadzonych na komisariaty, z czego 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy, trzech z nich trafiło do szpitala. Pogotowie udzieliło pomocy 16 innym osobom; sześć z nich trafiło do szpitali.

We wtorek Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w trybie przyspieszonym skazał pierwszego z uczestników burd, oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Mężczyzna ma zapłacić 800 zł grzywny oraz 50 zł nawiązki wobec pokrzywdzonego policjanta. Ponadto podsądny - którego po wyroku zwolniono do domu - ma pokryć koszty postępowania sądowego, jest to 150 zł.

Inna sprawa rozpatrywana we wtorek w tym sądzie w trybie przyspieszonym wobec dwóch oskarżonych o udział w zbiegowisku zakończyła się odroczeniem. Sąd chce przesłuchać jeszcze jednego policjanta.

We wtorek sąd aresztował też na trzy miesiące trzy osoby zatrzymane za czynną napaść na policjantów podczas niedzielnych zajść. Czwartą osobę zwolniono po wpłaceniu 8 tys. zł kaucji, a piątą - bez stosowania żadnych środków zapobiegawczych.

W poniedziałek w trybie przyspieszonym sąd rozpatrywał sprawy trzech uczestników niedzielnych burd. Sprawy dwóch odroczono z powodu nieobecności świadka; sprawa trzeciego będzie się toczyć w trybie zwykłym.

To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach, gdy policja publikuje wizerunki chuliganów i pseudokibiców. Na początku listopada komenda stołeczna opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia 10 mężczyzn uczestniczących 12 czerwca w ulicznych burdach przed meczem Polska-Rosja, rozgrywanym w ramach Euro 2012. Po zajściach przed, w trakcie i po meczu zatrzymano w sumie 184 osoby.

Pod koniec maja 2011 roku KSP opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia 30 warszawskich pseudokibiców, podejrzewanych o udział w zamieszkach na bydgoskim stadionie Zawiszy 3 maja.

Wcześniej galerię zdjęć 51 pseudokibiców z Wielkopolski opublikowano na stronie internetowej wielkopolskiej policji. Zgodę na publikację wydała Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ prowadząca śledztwo w sprawie zajść na stadionie podczas piłkarskiego finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opublikowano zdjęcia chuliganów z 11 listopada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.