Osiem osób z zarzutami ws. wyłudzeń w armii

Osiem osób z zarzutami ws. wyłudzeń w armii
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Ośmiu osobom, w tym dwóm żołnierzom postawiła prokuratura wojskowa zarzuty ws. udziału w grupie przestępczej i wyłudzeń przy organizowaniu przetargów na rzecz armii. Przetargi dotyczyły usług świadczonych jednostkom wojskowym na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Wśród zatrzymanych w tej sprawie są pracownicy 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Jak poinformował we wtorek rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Sławomir Schewe, przetargi dotyczyły usług świadczonych na rzecz jednostki a także innych jednostek wojskowych na terenie województwa.

- Wszczęte śledztwo dotyczy nieprawidłowości w uzyskiwaniu zamówień publicznych. Ustaliliśmy, że w jednostce działała grupa przestępcza, w skład której wchodziło m.in. pięciu pracowników wojska z tej bazy. Zarzuty usłyszało dwóch żołnierzy, w tym jeden w stopniu oficera i jeden przedsiębiorca. Oni współpracowali ze sobą i uzyskiwali zamówienia niezgodnie z prawem - powiedział Schewe.

Usługi, których dotyczyły przetargi dotyczyły m.in. ochrony środowiska, związane były z obsługą i serwisowaniem oczyszczalni ścieków.

DEON.PL POLECA

Prokuratura postawiła zarzuty przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej, bezprawnego uzyskania zamówienia publicznego, zarzuty wyłudzenia i korupcji. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. Jednej osobie przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą za co grozi dziesięcioletnie więzienie.

Część osób przyznała się do stawianych im zarzutów. Trzy osoby zawieszono w czynnościach służbowych, wobec innych zastosowano również dozory policji, zakaz kontaktowania się i poręczenia majątkowe w kwocie ponad 200 tys. zł.

Śledczy nie chcą na razie podawać bliższych szczegółów sprawy, prawdopodobne są kolejne zatrzymania. Śledztwo prowadzi Oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie pod nadzorem poznańskiej prokuratury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Osiem osób z zarzutami ws. wyłudzeń w armii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.