Otwarcie fabryki UTC Aerospace Systems

Otwarcie fabryki UTC Aerospace Systems
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PAP / mh

Ok. 70 mln dolarów kosztowała budowa zakładu UTC Aerospace Systems w Tajęcinie k. Rzeszowa. W fabryce produkowane będą podwozia do samolotów cywilnych i wojskowych. Zatrudnienie w zakładzie znalazło na razie sto osób, docelowo wzrosnąć ma do 250.

W czwartek zakład, w obecności m.in. premiera Donalda Tuska, został oficjalnie otwarty.

DEON.PL POLECA

Jak powiedział dyrektor naczelny UTC Aerospace Systems Jan Sawicki, w nowym zakładzie produkowane będą podwozia m.in. do Boeinga 737, F-16 oraz elementy systemów sterowania. "Zakład pracuje już od kilku miesięcy, w tym tygodniu zmontowaliśmy pierwsze trzy komplety podwozi przednich do Boeinga 737 z części wyprodukowanych na miejscu" - dodał.

Podkreślił, że jest to drugi zakład w Polsce. Pierwszy, znajdujący się w Krośnie (Podkarpackie), powstał 16 lat temu; produkuje i montuje elementy podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych dla takich firm jak: Boeing, Bombardier i Gulfstream.

Sawicki zaznaczył, że oba zakłady współpracują z wieloma firmami w regionie, m.in. materiał do wytwarzania elementów dostarcza Kuźnia Stalowa Wola.

Przewodniczący Stowarzyszenia Dolina Lotnicza Marek Darecki podkreślił, że jest to już trzecia fabryka z branży lotniczej otwierana w tym roku w regionie.

"Ludzie się czasem zastanawiają, jak to się dzieje, że w tej Polsce B, trochę odsuniętej od głównej ścieżki rozwoju, potrafiliśmy zbudować jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków przemysłu aerokosmicznego na świecie. Odpowiedź jest prosta - była wizja tego regionu. Potem ogromna ilość pasji i entuzjazmu. Były też talenty pracowników, inżynierów i operatorów maszyn oraz niezwykła współpraca z marszałkiem województwa i prezydentem Rzeszowa" - podkreślił Darecki.

Nowy zakład UTC Aerospace Systems powstał na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis; ma powierzchnię 10,5 tys. m kw.

Firma UTC Aerospace Systems powstała w tym roku z połączenia dwóch spółek Hamilton Sundstrand oraz Goodrich. Siedziba główna firmy znajduje się w Charlotte w Północnej Karolinie w USA. Spółka jest częścią globalnego koncernu United Technologies Corp. Koncern ten zatrudnia w Polsce ok. 10 tys. pracowników m.in. w takich zakładach jak: Pratt&Whitney Kalisz, WSK "PZL-Rzeszów" i PZL Mielec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otwarcie fabryki UTC Aerospace Systems
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.