Ozdrowieńcy a szczepienia, będą nowe wytyczne?

Ozdrowieńcy a szczepienia, będą nowe wytyczne?
Fot.: wootpun/depositphotos.com
6 miesięcy temu
PAP/tkb

Dr. Paweł Grzesiowski poinformował o wyniku badań, którym poddani byli ozdrowieńcy przyjmujący szczepionkę. Według nich osoby, które przechorowały COVID-19 i wytworzyły przeciwciała neutralizujące, lepiej odpowiadają na szczepienie, niż te osoby, które nie chorowały. Zasugerował również, aby ozdrowieńcom w pierwszej kolejności podawać szczepionkę jednodawkową J&J.

Badanie przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowego INVICTA, wynika z niego, że osoby bez historii zakażenia w ciągu 14 dni od podania pierwszej dawki szczepionki posiadali 60,99 U/ml przeciwciał, a tuż przed drugą dawką szczepionki (czyli zazwyczaj po ok. 21 dniach od pierwszej dawki) wzrastał do średnio 122,83 U/ml.

Tymczasem u osób, które przed szczepieniem były zakażone SARS-CoV-2 uzyskują wyniki na poziomie średnio 54,94 U/ml, a 14 dni po pierwszej dawce obserwowany u nich poziom przeciwciał przekraczał 2 500 U/ml (wśród 86 proc. badanych). Naukowcy wskazują też na informację, iż krew ozdrowieńców była badana pod kątem występowania przeciwciał neutralizujących anty-s, które są kluczowe przy skuteczności naszej odporności.

Do podobnych wniosków dochodzi dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, poniżej jego twitterowe wpisy.

Dr Paweł Grzesiowski poinformował również, że: "Badacze zidentyfikowali ponad 300 białek ludzkich, które wiążą koronawirusa podczas aktywnej infekcji. Wiele z nich chroni nasze komórki przed śmiercią, ale RNA wirusa może np. obniżać poziom białek NHE3 i DRA, które odpowiadają za wchłanianie wody w jelicie. Efekt => biegunka", tłumacząc przy tym możliwość nieoczywistych objawów, których może doświadczyć osoba zakażona koronawirusem.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Ozdrowieńcy a szczepienia, będą nowe wytyczne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.