Para Prezydencka zachęca do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie

Para Prezydencka zachęca do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / jp

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaprosili w krótkim materiale filmowym zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze Kancelarii Prezydenta do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie. Odbędzie się on w sobotę 8 września.

W krótkim materiale filmowym Para Prezydencka, w mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, odczytuje także fragment "Przedwiośnia", które jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania.

Jak podkreślał prezydent podczas inauguracji tegorocznej edycji Narodowego Czytania, "Przedwiośnie" Żeromskiego jest to powieść "pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi".

"Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku. Gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało" - mówił Andrzej Duda.

Według niego Żeromski pisze w "Przedwiośniu" o Polsce "wielu kontrastów". "Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź - w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy. Ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania - jakiej ostatecznie Polski dzisiaj chcemy, jaki ma być jej ustrój w porównaniu z innymi państwami" - podkreślił prezydent.

"Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać" - ocenił Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Para Prezydencka zachęca do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.