Phenian gotowy do trzeciej próby jądrowej

PAP / slo

Korea Północna zakończyła przygotowania techniczne do trzeciej próby nuklearnej i czeka jedynie na zielone światło ze strony władz w Phenianie - poinformował w środę ekspert ds. nuklearnych przy południowokoreańskim rządzie.

Tajne służby południowokoreańskie i amerykańskie z uwagą śledzą aktywność w obiekcie wojskowym Punggye-ri - powiedział anonimowo ten ekspert. Według niego Phenian użyje tym razem wysoko wzbogaconego uranu, którego Korea Północna posiada w ilości wystarczającej do wyprodukowania od trzech do sześciu bomb.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, zwłaszcza Korea Płd., podejrzewają Koreę Północną o zamiar przeprowadzenia testu nuklearnego, po nieudanej próbie wystrzelenia 13 kwietnia rakiety dalekiego zasięgu z północnokoreańskim satelitą.

Korea Północna dezaktywowała w lipcu 2007 roku swój ośrodek nuklearny w Jongbjon. W listopadzie 2010 roku tamtejsze zakłady wzbogacania uranu wizytował amerykański naukowiec.

Według ekspertów, zakłady te mogą każdego roku wyprodukować 40 kg wysoko wzbogaconego uranu. Przy założeniu, że ośrodek wznowił działalność w 2009 roku, Korea Północna dysponuje uranem wystarczającym do produkcji trzech do sześciu bomb.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Phenian gotowy do trzeciej próby jądrowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.