Pierwsza Dama odwiedziła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Pierwsza Dama odwiedziła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie
(fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)
3 lata temu
PAP / jp

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła w sobotę Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, prowadzone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.

Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła swemu mężowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas dwudniowej wizyty na Litwie.

Wizyta Andrzeja Dudy zakończyła się w sobotę po południu. Prezydencka para uczestniczyła w obchodach 100-lecia niepodległości Litwy; w sobotę Andrzej Duda spotkał się z prezydent tego kraju Dalią Grybauskaite. Później prezydencka para złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie, gdzie pochowane jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie wizyty na Litwie Andrzej i Agata Dudowie spotkali się z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie i Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Pierwsza Dama odwiedziła w sobotę Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki prowadzone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Agata Kornhauser-Duda przyznała, że spotkanie z podopiecznymi oraz personelem medycznym jedynego na Litwie hospicjum było wzruszającym przeżyciem.

- Życzę, aby Państwa poświęcenie przyniosło ulgę w cierpieniu Waszych podopiecznych, a wtedy, kiedy to możliwe, sprowadziło uśmiech na ich twarze i dało poczucie, że są otoczeni Państwa miłością - dodała Pierwsza Dama, której słowa zacytowano w komunikacie KPRP.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że placówka prowadzi obecnie Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, a wśród wielu wolontariuszy są m.in. młodzież szkolna oraz więźniowie realizujący programy resocjalizacyjne.

- Ośrodek jest wyjątkowy także dzięki niezwykłej historii. XVII-wieczny budynek znajdujący się na Wzgórzu Zbawiciela w Wilnie jest miejscem związanym z osobą świętej Faustyny. To tutaj, zgodnie z jej wskazówkami powstał obraz Jezusa Miłosiernego, przy którego kopii, w kaplicy Domu Zakonnego Sióstr Jezusa Miłosiernego, pomodliła się Pierwsza Dama - czytamy w komunikacie KPRP.

Agata Kornhauser-Duda była też w sobotę gościem Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, gdzie obejrzała występy artystyczne w wykonaniu polskiej i litewskiej młodzieży, m.in. inscenizację podpisania Aktu Niepodległości Litwy.

- Wśród Ojców Polskiej Niepodległości jest syn Wileńszczyzny, Marszałek Józef Piłsudski, do którego osoby i dzieła odnosimy się ze szczególną czcią. Wierzę głęboko, że wspólna historia Polaków i Litwinów będzie mocnym fundamentem budowy przyjaznych więzi i dobrych relacji, zwłaszcza przez młode pokolenie - powiedziała Pierwsza Dama, nawiązując do obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odrodzenia litewskiej, jak również polskiej państwowości.

Na zakończenie Agata Kornhauser-Duda podziękowała gronu pedagogicznemu gimnazjum oraz samorządowcom z rejonu wileńskiego za starania wkładane w wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu oraz szacunku dla narodowych tradycji i kultur obu krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwsza Dama odwiedziła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.