Pierwsza kobieta generał w polskiej policji

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji
(fot. youtube.com)
PAP / rj

O pracy w policji marzyła od dziecka. W tym zdominowanym przez mężczyzn zawodzie doszła do stanowiska komendanta miejskiego policji w Białymstoku i wojewódzkiego w Opolu. Nadinspektor Irena Doroszkiewicz jest pierwszą kobietą - generałem w polskiej policji.

- Zawsze chciałam być policjantką, choć nikt z mojej rodziny takiego zawodu nie wykonywał. Ewentualnie jeszcze kierowcą rajdowym, gdy byłam małym dzieckiem - powiedziała w rozmowie z PAP Doroszkiewicz, która w czwartek została mianowana na stopień nadinspektora policji.

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji ma niespełna 50 lat. Urodziła się w Białymstoku. W policji służy od 25 lat. Z wykształcenia jest magistrem pedagogiki. Od dwóch lat jest opolskim komendantem wojewódzkim policji. Wcześniej szefowała komendzie miejskiej w Białymstoku.

Na początku swojej zawodowej drogi Doroszkiewicz przeszła przez Referat Kadr i Szkolenia oraz Zespół Prezydialny Komendy Rejonowej Policji w Białymstoku. Od 1999 roku pełniła funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Prezydialnego, Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej w Białymstoku, a później naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia tej jednostki.

DEON.PL POLECA

Potem rozpoczęła służbę w Inspektoracie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W kwietniu 2005 roku przeszła do Wydziału Zaopatrzenia, Inwestycji i Remontów podlaskiej KWP, a kilka miesięcy później została zastępcą naczelnika tego wydziału. W lutym 2006 roku mianowano ją na naczelnika Inspektoratu KWP w Białymstoku, który kilka miesięcy później zmienił nazwę na Wydział Kontroli.

W październiku 2010 roku komendant podlaskiej policji powierzył jej obowiązki na stanowisku komendanta miejskiego policji w Białymstoku, a 3 miesiące później powołał na to stanowisko. W lipcu 2013 Komendant Główny Policji powierzył Doroszkiewicz obowiązki opolskiego komendanta wojewódzkiego policji, by 18 grudnia tego samego roku mianować ją na stanowisko komendanta wojewódzkiego w Opolu.

Pytana tuż przed nominacją generalską o to, czy ma świadomość, że doszła w policji wyżej niż jakakolwiek kobieta przed nią, Doroszkiewicz podkreśliła, że nie myśli w tych kategoriach. - Nie pracuję w policji dla stopni i kariery. Po prostu robię to, co lubię, i podoba mi się to - powiedziała.

Nadinsp. Doroszkiewicz w latach 1993 - 1994 była słuchaczką Studium Oficerskiego w Szczytnie. Ukończyła też zarządzanie w sektorze publicznym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku; audyt i kontrolę w administracji publicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie.

W rozmowie z PAP zapewniła, że nigdy w trakcie zawodowej kariery nie czuła żadnego nacisku ani tego, że "jest kobietą i musi w związku z tym robić coś więcej, albo starać się bardziej". Przyznała, że odkąd zaczęła pełnić kierownicze stanowiska, "uderzyć w stół" czasem musi. - Ale rzadko to robię. W zarządzaniu jestem raczej zwolennikiem marchewki niż kija - zaznaczyła.

Wspominała też, że kiedy zaczęła pracę w policji, było w niej już trochę kobiet. - Panie pracowały już wtedy w wydziałach dochodzeniowo-śledczych czy w operacyjno-rozpoznawczych. (...) Ale teraz kobiet w policji jest oczywiście zdecydowanie więcej, ponad 15 procent - dodała.

Gdy obejmowała stanowisko komendanta miejskiego w Białymstoku, tamtejszemu "Kurierowi Porannemu" powiedziała: "O kobietach w policji jest dużo stereotypów. Mówi się, że sobie nie dają rady. Na pewno siłą fizyczną nie dorównamy panom. Ale wytrzymałość i odporność psychiczną kobieta, moim zdaniem, ma większą niż mężczyzna".

Prywatnie Opolska Komendant Wojewódzka jest mamą dwójki synów w wieku 26 i 19 lat. Jej ulubione zajęcie to haftowanie. Mówi, że pozwala jej to odreagować stres. W wolnych chwilach także czyta. Ostatnio wzięła na warsztat np. "Mini wykłady o maxi sprawach" Leszka Kołakowskiego. Gdy pracowała w Białymstoku śpiewała też w tamtejszym chórze policyjnym. W Opolu śpiewanie zawiesiła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.