[PILNE] Jak długo będą zamknięte szkoły? Jest decyzja ministra edukacji

[PILNE] Jak długo będą zamknięte szkoły? Jest decyzja ministra edukacji
3 miesiące temu
PAP / pk

W tym roku egzaminy dla ósmoklasistów zostaną przeprowadzone od 16 do 18 czerwca; egzaminy maturalne odbędą się od 8 do 29 czerwca - powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zamknięcie szkół zostało przedłużone do 24 maja.

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Jak poinformował szef MEN, obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, aby wznowić działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego - jak przekazał - rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. "To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja" - powiedział Piontkowski.

Zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Dodał jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Piontkowski przekazał, że egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. "Chcielibyśmy, aby one w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, nie miały tej części ustnej - będą to więc tylko i wyłącznie matury pisemne" - zapowiedział minister. Matury potrwają do końca czerwca, rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego - powiedział minister.

Zaznaczył, że dodatkowy egzamin maturalny dla osób, które z różnych, usprawiedliwiony przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym, powinien odbyć się na początku lipca.

"Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września; wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września" - poinformował minister.

Przekazał, że od 16 do 18 czerwca zostaną natomiast przeprowadzone egzaminy dla ósmoklasistów. "Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające klasyfikacje zawodowe, a potem, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych tak, aby mogli oni dokończyć praktyki" - poinformował Piontkowski.

Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla. "Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich" - dodał Piontkowski.

Piontkowski wyraził też nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. "Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin" - podkreślił.

Ocenił, że ogłoszone w piątek decyzje dają uczniom i nauczycielom "długą perspektywę". "Wyraźnie daje czas zarówno maturzystom, jak i ósmoklasistom na to, aby przygotowali się do egzaminów" - uznał szef MEN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
14,93 zł
24,89 zł

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

[PILNE] Jak długo będą zamknięte szkoły? Jest decyzja ministra edukacji
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

[PILNE] Jak długo będą zamknięte szkoły? Jest decyzja ministra edukacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.