PiS chce od NIK kontroli w spółce EuroLOT S.A.

PiS chce od NIK kontroli w spółce EuroLOT S.A.
(fot. Luc Verkuringen / CC BY 3.0)
PAP / ptsj

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w poniedziałek wniosek do NIK o kontrolę legalności i gospodarności działalności zarządu spółki EuroLOT S.A. Według PiS, zachodzi podejrzenie, że w spółce mogło dojść do naruszenia zasad gospodarności.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak informując w poniedziałek na konferencji prasowej, że PiS złożyło wniosek do NIK o kontrolę legalności i gospodarności działalności zarządu spółki EuroLOT S.A. podkreślił jednocześnie, że klub domaga się też zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji skarbu w sprawie działalności spółki EuroLOT.

"Zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż w okresie od czerwca 2014 r. do sierpnia 2014 r. mogło dojść do naruszenia zasad gospodarności w należącej do Skarbu Państwa spółce EuroLOT S.A., polegającego na tym, że państwowy przewoźnik lotniczy EuroLOT S.A. podejmował się działalności, umożliwiającej powstanie prywatnego przewoźnika lotniczego 4You Airlines Sp. z.o.o., który po uzyskaniu stosownych certyfikatów i koncesji, stałby się naturalnym konkurentem państwowych spółek EuroLOT S.A. oraz Polskich Linii Lotniczych LOT S.A" - czytamy we wniosku PiS.

Poseł Adam Kwiatkowski powiedział, że "PiS chce, aby Najwyższa Izba Kontroli zbadała, czy działania podejmowane przez zarząd spółki EuroLOT były legalne, rzetelne, celowe i gospodarne".

"Zwracamy uwagę na możliwe straty finansowe państwowego przewoźnika, jakim jest EuroLOT, ale także na trudne do oszacowania straty wizerunkowe i bezpieczeństwo pasażerów" - zaznaczył Kwiatkowski.

Szef sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) powiedział w poniedziałek PAP, że nie widzi powodu, aby komisja nie zajęła się sprawą EuroLOT, ale - jak zastrzegł - o takim wniosku powinni go osobiście poinformować politycy PiS, którzy zasiadają w komisji skarbu. "Nie słyszałem żadnych sugestii ze strony PiS, żeby zająć się EuroLOT-em, a tego rodzaju formułę, że o wniosku dowiaduję się od dziennikarzy, lub z konferencji prasowej, traktuję, jako działanie polityczne, którego celem nie jest dociekanie prawdy, ale czysta polityka" - podkreślił.

Rzecznik spółki EuroLOT Karolina Bursa powiedziała w poniedziałek PAP, że Eurolot nie będzie obecnie komentował tej sprawy. "Czekamy na oficjalny wniosek i dopiero wówczas odniesiemy się do jego treści" - zaznaczyła. Bursa zapewniła, że spółka działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a kwestie, które zostały podniesione na konferencji prasowej były już wyjaśniane przez Eurolot, m.in. w odpowiedziach na interpelacje posłów.

Eurolot działa na rynku od 1996 r. Od lipca 2011 r. wykonuje własne połączenia lotnicze między głównymi portami regionalnymi w Polsce. Firma wykonuje także czartery i rejsy na zlecenie innych przewoźników, m.in. LOT-u. Przewoźnik realizuje bezpośrednie loty z Polski m.in. do Chorwacji, Austrii, Szwajcarii, Niemiec czy Holandii.

Skarb Państwa ma 62,10 proc. akcji Eurolotu, a pozostałe 37,9 proc. należy do Towarzystwa Finansowego Silesia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PiS chce od NIK kontroli w spółce EuroLOT S.A.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.