PiS chce zwiększenia pomocy dla powodzian

PiS chce zwiększenia pomocy dla powodzian
PiS domaga się m.in. zwiększenia środków na pomoc indywidualną dla pokrzywdzonych w powodzi z 6 tys. zł do 12 tys. zł. (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / mik

Posłowie PiS przedstawią podczas piątkowego posiedzenia komisji finansów publicznych dezyderat w sprawie zwiększenia pomocy dla powodzian, mówiący m.in. o potrzebie nowelizacji budżetu - zapowiedziała posłanka PiS, wiceszefowa komisji Beata Szydło.

Dezyderat - jak mówił podczas konferencji rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak - jest związany z przedstawionym w czwartek przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego programem dotyczącym usuwania skutków powodzi. Koszt jego wprowadzenia - według szefa PiS - to 4 mld 320 mln zł. Program zakłada m.in. zwiększenie pomocy dla powodzian i uruchomienie środków z Funduszu Pracy.

Szydło zaznaczyła jednocześnie, że wniosek ministra finansów w sprawie przeznaczenia środków z rezerwy celowej na pomoc dla powodzian, który w piątek opiniować będzie komisja finansów publicznych "musi być poparty". Ale - jak oceniła - kwota 2 mld zł, której on dotyczy, jest to niewystarczająca.

Dlatego w dezyderacie, który zostanie przedstawiony podczas posiedzenia komisji, jest mowa o potrzebie nowelizacji tegorocznego budżetu. PiS domaga się m.in. zwiększenia środków na pomoc indywidualną dla pokrzywdzonych w powodzi z 6 tys. zł do 12 tys. zł. W ocenie ugrupowania, powinny też zostać zwiększone środki na odbudowę infrastruktury zniszczonej w powodzi.

- Konieczna jest pomoc dla samorządów terytorialnych, które będą musiały zmagać się z problemem odbudowy zniszczonej infrastruktury i sprzętu - podkreślono w dezyderacie. Dlatego, według PiS, powinno nastąpić zwiększenie rezerwy celowej w tegorocznym budżecie przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

DEON.PL POLECA

PiS chce też zwiększenia środków przeznaczanych na gospodarkę wodną. W tegorocznym budżecie, w ocenie ugrupowania, powinny zostać też wskazane środki na naprawę uszkodzonych wałów i urządzeń wodnych.

- Konieczne jest wsparcie przedsiębiorstw z zalanych terenów w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek, z możliwością ich umarzania - podkreślono.

PiS postuluje też, by w budżecie na 2011 r. uwzględnić jako priorytetowe zadania ochrony przeciwpowodziowej, w tym ukończenie budowy zbiornika w Świnnej Porębie.

W dezyderacie PiS chce ponadto zobowiązać rząd do przedstawienia do 15 czerwca kompleksowej informacji na temat działań podejmowanych i planowanych przez Radę Ministrów w związku z powodzią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PiS chce zwiększenia pomocy dla powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.