PiS: Chorzy na cukrzycę są oszukiwani

PiS: Chorzy na cukrzycę są oszukiwani
Piecha uważa, że rząd Donalda Tuska "blokuje dostęp do nowoczesnych leków" (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pz

Politycy PiS zarzucili we wtorek rządowi, że mimo obietnic cały czas blokuje chorym na cukrzycę dostęp do nowoczesnych leków. Według PiS chorzy na cukrzycę zostali oszukani. MZ stale zwiększa dostęp do nowoczesnych i tanich terapii - odpiera zarzuty resort.

- Cztery lata temu rząd Donalda Tuska zapowiedział doskonałe leczenie polskich pacjentów, również z cukrzycą. Czy coś od tego czasu się zmieniło? Niewiele. Natomiast w międzyczasie byliśmy świadkami bardzo dziwnych wydarzeń. Raz były pewne leki refundowane, później nie - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Bolesław Piecha.

Piecha zaznaczył, że na cukrzycę choruje 2,5 miliona ludzi w Polsce. - Tysiące co roku zamiast dobrego leczenia dostają od polskiej służby zdrowia białą laskę, bo tracą wzrok, tysiące są kierowane do stacji dializ, tysiące trafiają na oddziały chirurgii, gdzie niestety dokonuje się amputacji kończyn dolnych i proponuje się tym pacjentom protezy. Czy jest szansa, żeby zmniejszyć ilość powikłań? Naszym zdaniem tak - powiedział.

Piecha dodał, że rząd Donalda Tuska i "osobiście" minister zdrowia Ewa Kopacz "blokują dostęp do nowoczesnych leków". - Refundacja tych leków wcale nie spowodowałaby ruiny finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia - przekonywał.

Poseł Tomasz Latos zwrócił uwagę, że rząd cały czas zapewnia, że takie leki jak np. insuliny długo działające będą refundowane. - Po czym była kolejna lista leków refundowanych i kolejny raz wielkie rozczarowanie chorych - tym, że znowu zostali oszukani - zauważył.

Z zarzutami PiS nie zgodził się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno. - Najlepszym komentarzem do zarzutów PiS jest fakt, że minister zdrowia Ewa Kopacz w ubiegłym roku otrzymała nagrodę od jednego ze stowarzyszeń diabetologicznych za działanie na rzecz osób chorych na cukrzycę - powiedział.

Zaznaczył także, że MZ czeka na rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych ws. programu terapeutycznego dla diabetyków z wykorzystaniem długo działających analogów insuliny. Dzięki programowi te insuliny byłyby bezpłatne. Powiedział też, że przez cztery lata MZ podejmowało szereg działań na rzecz diabetyków, m.in dzięki tym działaniom pompy insulinowe i ich osprzęt jest refundowany dla osób do 18. roku życia. Wkrótce będą refundowane osobom do 26. roku życia.

- Należy podkreślić, iż Ministerstwo Zdrowia stale zwiększa dostęp pacjentów do nowoczesnych i tanich terapii przeciwcukrzycowych. Przy okazji nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych, wykazem leków refundowanych obejmowane są nowe preparaty insulin oraz doustne leki przeciwcukrzycowe, co przekłada się na konkurencję cenową przedmiotowych produktów leczniczych - podkreśla Ministerstwo Zdrowia w opublikowanej dziś informacji.

- Koszty refundacji insulin: zarówno pojedynczych preparatów, jak i "mieszanek insulinowych" - krótko-średnio-długo działających, wzrastają każdego roku - dodaje.

Resort zaznacza, że od 2007 roku ilość wydanych opakowań insulin zwiększa się co roku o ok. 300 tys; w 2009 roku osiągając 5,7 mln sztuk. - Przekłada się to na koszty refundacji, które z blisko 500 mln zł w 2007 roku, ok. 525 mln zł w 2008 r., wyniosły w 2009 r. ok. 562 mln zł - podaje MZ.

Resort podkreśla także, że w ostatnich latach wzrastają koszty refundacji doustnych preparatów przeciwcukrzycowych; w 2010 r. była to wartość ok. 150 mln zł - podano.

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, na którym została przedstawiona informacja na temat problemu cukrzycy jako kluczowego wyzwania dla publicznych sektorów ochrony zdrowia w Polsce i Danii.

W konferencji posłów PiS i posiedzeniu komisji wziął udział Andrzej Baumann, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Wstyd mi było. Nie mogłem słuchać, że w Danii nie ma właściwie problemu ze stosowaniem nowoczesnych leków diagnostycznych - powiedział.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: Chorzy na cukrzycę są oszukiwani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.