PiS: Kopalnie potrzebują inwestycji, nie likwidacji

PiS: Kopalnie potrzebują inwestycji, nie likwidacji
(fot. PAP/Leszek Szymański)
7 lat temu
PAP / slo

Zamiast planować likwidację śląskich kopalń rząd powinien opracować dla nich program inwestycyjny - przekonuje PiS i apeluje do wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, by rozpoczął z dyrekcjami kopalń rozmowy w celu wypracowania planów modernizacji.

- Śląsk i jego problemy są dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo ważne - zadeklarował prezes PiS Jarosław Kaczyński na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

- Nie zapominamy o Śląsku. Na Śląsku odbędzie się nasz kongres i w niemałej mierze będzie właśnie sprawom Śląska poświęcony - oświadczył Kaczyński. Jak dodał, obecnie ze Śląska dochodzą bowiem "bardzo niepokojące informacje o planach zamykania kopalń.

- O planach, które uderzają w nasze strategiczne interesy, ale także w śląską pracę i śląską rodzinę; prowadzą do destabilizowania tej ziemi i tego wszystkiego, co buduje społeczeństwo Śląska - powiedział prezes PiS. Jak podkreślił, jego partia "na tego rodzaju działania nie ma zamiaru się zgadzać". Według Kaczyńskiego plany te mają charakter "arogancki, nieliczący się zupełnie ze społeczeństwem".

Z kolei senator PiS z Rybnika Bolesław Piecha zwrócił się z apelem do wiceministra gospodarki, przewodniczącego śląskiej PO Tomasza Tomczykiewicza o to, by "jak najszybciej wycofał się z tych bardzo niefortunnych i bardzo szkodliwych dla Śląska zapowiedzi".

- To jest, panie ministrze, sianie poważnego niepokoju. Jeżeli jeszcze wymienia się przy okazji likwidacji kopalń kopalnie: "Wujek", "Halembę", "Brzeszcze" to są to nadużycia, bo jest to uderzenie w symbole - dodał.

Według Piechy trzeba wypracować poważny program inwestycyjny dla polskiego górnictwa, a nie program likwidacyjny. Jak dodał, górnictwo jest dla Polski przemysłem strategicznym i narodowym.

- Panie ministrze, proszę usiąść do stołu z dyrekcjami kopalń, kopalnie wiedzą, że powinny przejść program restrukturyzacji, ale również liczą na to, że otworzą nowe inwestycje. Proszę pomyśleć o inwestycjach, a nie o likwidacji - apelował Piecha. I przestrzegał Tomczykiewicza: - Ludzie na Śląsku nie zapomną panu tego zamachu na polskie górnictwo.

Zarzucił ponadto rządowi, że wycofuje się ze "sztandarowych inwestycji energetycznych chociażby w elektrowni Rybnik czy Opole, a tym samym pozbawia sam siebie rynków zbytu".

W poniedziałek wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz poinformował, że kilka kopalń węgla kamiennego jest trwale nierentownych. Jego zdaniem zarządy spółek węglowych muszą dostosować wydobycie do popytu oraz nie bać się decyzji o redukcji zbędnych mocy.

- To zadanie zawsze jest i stoi przed zarządami. Przecież wiemy, że niektóre zakłady wydobywcze są trwale nierentowne. Odważna decyzja należy do zarządów i rad nadzorczych; to także temat do rozmów ze związkami zawodowymi. To nie będzie łatwe - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister, pytany o możliwość likwidacji nierentownych kopalń lub ich części.

- Problem jest kłopotliwy; to kłopot dla prezesów i zarządów. Uważam, że trzeba to zrobić w imię dobrej kondycji tych spółek na przyszłość, bo chowanie głowy w piasek nic nie zmieni; a znamy przykłady tego, że brak decyzji powoduje katastrofy firm; choćby stocznie są tego dobitnym przykładem - dodał Tomczykiewicz.

Wiceminister wskazał, że "zakłady wydobywcze, które sprzedają węgiel poniżej kosztów jego wydobycia", są w dwóch spółkach węglowych: Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: Kopalnie potrzebują inwestycji, nie likwidacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.