PIS nie chce rozszerzenia specustawy dot. ŚDM

PIS nie chce rozszerzenia specustawy dot. ŚDM
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

PiS wniósł o odrzucenie projektu noweli specustawy dot. ŚDM, który rozszerza jej działanie na Częstochowę. Ustawa obejmuje całość wydarzeń związanych z wizytą papieża w Polsce; nie ma niebezpieczeństwa, że Jasna Góra zostanie bez wsparcia - zapewnił Edward Siarka (PiS).

Projekt przygotowali posłowie PO; chcą oni, by zapisać w specustawie, że miejscem wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) i wizytą papieża jest również Częstochowa, a za organizację odpowiada - obok strony kościelnej i wojewody małopolskiego - także wojewoda śląski. Nowelizacja ma - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - stworzyć podstawy prawne, które umożliwią wojewodzie śląskiemu "podjęcie starań o przyznanie dotacji celowej na organizację Światowych Dni Młodzieży organizowanych na terenie miasta Częstochowy".

Jak mówiła w imieniu wnioskodawców Halina Rozpondek (PO), organa władzy publicznej działają w granicach prawa i muszą mieć do nich kompetencje. Podkreślała, że wojewoda z jednego regionu nie może wykonywać zadań na terenie innego województwa. To odpowiedź na podpisane w piątek porozumienia między wojewodami małopolskim i śląskim w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze.

Rozpondek podkreślała, że wizyta papieża jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce w tym roku i trzeba ją dobrze przygotować, a także zapewnić bezpieczeństwo wiernym. - Przy tej ilości pielgrzymów zawsze konieczne jest dodatkowe wsparcie organizacyjne, a przede wszystkim finansowe - argumentowała. Dodała, że władze Częstochowy oszacowały koszty własne związane z wizyta papieża na ok. 12 mln zł (to koszty np. punktów dostępu do wody, barierek zabezpieczających, zmian w transporcie, kabin wc, wywóz odpadów itp.). Do tego dochodzą koszty służb miejskich i porządkowych - ponad 7,7 mln zł.

Jak mówiła, jeżeli Sejm poprze projekt, wojewoda śląski, jako uprawniony organizator wizyty ze strony rządowej mógłby - we współpracy z prezydentem Częstochowy - dokładnie ustalić konieczny zakres działań i kosztów.

Z projektem nie zgadza się klub PiS, który wniósł o jego odrzucenie. Przedstawiciel klubu Edward Siarka wyjaśniał, że zapisy specustawy obejmują całość wydarzeń związanych z wizytą papieża w Polsce. - Zapisy ustawy obejmują więc takie wydarzenia, których będziemy świadkami w Częstochowie i Oświęcimiu, jak i wszystkich tych, których będziemy świadkami w ramach ŚDM Kraków 2016 - powiedział.

Dodał, że Częstochowa nie pozostanie bez wsparcia, również finansowego, bo wojewodowie małopolski i śląski zawarli w tej sprawie porozumienie. Siarka dodał, że ustalenie wojewody małopolskiego jako odpowiedzialnego za zakupy sprzętu medycznego miały zapewnić koordynację działań i gdyby dziś to zmieniać, to wiele procedur trwałoby dłużej.

- Nie ma niebezpieczeństwa, by wydarzenia na Jasnej Górze nie miały zabezpieczenia finansowego - podkreślił poseł PiS.

Posłowie z innych klubów apelowali o przekazanie projektu do dalszych prac w komisji sejmowej. Ich zdaniem jest jeszcze pora, by zmienić ustawę i dojść do konsensusu w sprawie tak ważnej dla Polski jak wizyta Franciszka.

Na koniec debaty w Sejmie głos zabrał pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Jak zapewniał, Częstochowa jest ujęta w ustawie i nikt o niej nie zapomniał. Wskazywał, że wszelkie zapisy ustawy odnoszą się zarówno do wizyty papieża w Polsce, jak i do ŚDM w Krakowie. Mówił też, że obaj wojewodowie mogą zmniejszać lub zwiększać wydatki w swoich budżetach, przesuwać środki i udzielać dotacji na cele związane z wizytą papieża.

- Nie jest konieczne zmienianie specustawy. Konieczne jest pewne porozumienie między samorządem a wojewodą. Z tego, co raportuje wojewoda śląski, to rozmowy z samorządem częstochowskim trwają - powiedział Majewski i dodał, że wojewoda wesprze samorząd w niezbędnym zakresie, by należycie przyjąć Ojca Świętego i ugościć pielgrzymów.

- Nie ma potrzeby budzić niepokoju w mieszkańcach Częstochowy - apelował do posłów opozycji. - Specustawa nie odnosi się do podziału środków finansowych. Daje wojewodom narzędzia do podziału środków, ale nie ma żadnych nowych skutków finansowych - dodał pełnomocnik.

Wniosek o odrzucenie projektu będzie poddany głosowaniu na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Początkowo była mowa o tym, że wydarzenie rozegra się jedynie w Krakowie. W marcu poinformowano, że w programie wizyty papieskiej znajdzie się także Częstochowa. Na wałach okalających Jasną Górę ma zostać odprawiona msza z okazji 1050-lecia chrztu Polski, z udziałem władz państwowych i kościelnych.

W piątek, przed debatą sejmową nt. projektu nowelizacji specustawy wojewodowie śląski i małopolski podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze. Zapewnili, że władze Częstochowy mogą być spokojne o środki na organizację wizyty Franciszka.

Papież przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; będzie w nich brał udział od 27 do 31 lipca. Podczas pobytu w Polsce papież odwiedzi także m.in. Częstochowę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Władze tego miasta apelowały do rządu o wsparcie finansowe na zabezpieczenie uroczystości.

Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w RP oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 przygotował rząd. Specustawa ma ułatwić organizację ŚDM i papieskiej wizyty, zapewnić porządek publiczny oraz bezpieczeństwo medyczne i transportowe. Była konieczna, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PIS nie chce rozszerzenia specustawy dot. ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.