PiS: trzeba wstrzymać sprzedaż PKP Energetyka

PiS: trzeba wstrzymać sprzedaż PKP Energetyka
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP/rj

Sprzedaż spółki PKP Energetyka powinna być wstrzymana - uważają posłowie PiS. Domagają się sejmowej debaty nt. sprzedaży firmy i specjalnego posiedzenia komisji infrastruktury. Decyzja o sprzedaży akcji PKP Energetyka S.A. nie została jeszcze podjęta - zauważa MIR.

- Proces prywatyzacji PKP Energetyka S.A. prowadzony jest przez jej właściciela, tj. PKP S.A. stosownie do przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. PKP S.A., jako podmiot sprzedający, zleciła doradcom zewnętrznym sporządzenie analiz mających na celu oszacowanie wartości PKP Energetyka S.A. oraz ustalenie sytuacji prawnej jej majątku. Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka S.A. dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja odnośnie wszczęcia procesu jej prywatyzacji poprzedzona została dodatkowymi analizami - czytamy w komentarzu resortu rozwoju i infrastruktury dla PAP.

MIR zaznaczyło, że analizie i ocenie poddano modele przeprowadzenia transakcji sprzedaży spółki, między innymi, w oparciu o kryterium bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorców kolejowych oraz realizacji inwestycji strategicznych. - W wyniku analiz zarekomendowane zostało przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKP Energetyka S.A. na podstawie modelu sprzedaży bezpośredniej, tj. negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia - dodał resort.

- Należy zauważyć, że decyzja o sprzedaży akcji PKP Energetyka S.A. nie została jeszcze podjęta. Ostateczną decyzję w zakresie sprzedaży akcji spółki podejmie minister właściwy do spraw transportu na walnym zgromadzeniu PKP S.A., po złożeniu przez zarząd PKP S.A. stosownego wniosku - zaznacza MIR.

Fundusz private equity CVC Capital Partners rozpoczyna właśnie wyłączne negocjacje z PKP na temat przejęcia spółki PKP Energetyka. Według niedawnych zapowiedzi PKP transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca trzeciego kwartału br.

Przeciwko prywatyzacji opowiedzieli się w piątek na konferencji prasowej posłowie PiS. - Fundusz kapitałowy jest zarejestrowany w Luksemburgu. Kupuje na terenie świata różne nieruchomości i przedsiębiorstwa, żeby je sprzedać. PKP Energetyka jest przedsiębiorstwem bardzo wrażliwym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i państwa. Ta spółka jest właścicielem wszystkich linii energetycznych, zarówno linii wysokiego napięcia, jak i linii zasilających w energię stacje i przystanki kolejowe. Spółka posiada skomplikowane podstacje zasilające trakcje elektryczną - mówił poseł PiS Krzysztof Tchórzewski.

- Jeżeli teraz wchodzi inwestor, który nie wiadomo czy i komu sprzeda tę firmę, jeżeli ta firma trafi w ręce niesprzyjające Polsce, mamy wtedy duży kłopot - dodał. Według niego, przed prywatyzacją ministerstwo infrastruktury nie zwróciło się z pytaniem o skutki prywatyzacji PKP Energetyki do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej.

MIR zaznaczyło w swoim komentarzu, że minister infrastruktury i rozwoju, w związku z dezyderatem uchwalonym przez komisję infrastruktury na posiedzeniu w maju, zwróciło się do ww. resortów o przekazanie stanowisk. - Minister Infrastruktury i Rozwoju zwrócił się również do ww. ministerstw, w związku z pytaniami zawartymi w interpelacji pana posła Krzysztofa Tchórzewskiego nr 33127, otrzymanej w dniu 1 lipca 2015 r. Obecnie oczekujemy na stanowisko MON. Zatem zarzuty p. posła K. Tchórzewskiego nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości - podsumował resort.

MIR przypomniało też, że kwestia prywatyzacji PKP Energetyka S.A. była przedmiotem posiedzeń sejmowej komisji infrastruktury 19 marca i 8 kwietnia br.

Poseł PiS Andrzej Adamczyk na piątkowej konferencji zapowiedział, że PiS składa wniosek o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu na temat sprzedaży spółki i jej skutków dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa. - Składamy w imieniu klubu parlamentarnego PiS wniosek do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury o zamknięte, utajnione posiedzenie komisji, którego tematem będzie wpływ sprzedaży podmiotowi zagranicznemu spółki PKP Energetyka na bezpieczeństwo państwa i przewozów kolejowych w Polsce - dodał.

Spółka PKP we wcześniejszym komentarzu dla PAP podkreśliła, że zarząd PKP S.A. podchodzi z największą dbałością i atencją do kwestii uwzględnienia ochrony interesów pracowniczych w procesie prywatyzacji PKP Energetyka i że podpisany został Pakt Gwarancji Pracowniczych, który zapewnia pracownikom gwarancje zatrudnienia do 4 lat od dnia prywatyzacji spółki oraz premię prywatyzacyjną. - CVC Capital Partners to wiarygodny partner, ze stabilnymi źródłami finansowania, prowadzący długoterminowe inwestycje. Jest to jeden z największych międzynarodowych funduszy inwestycyjnych - zaznaczył dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru w PKP S.A. Sławomir Baniak.

Podkreślił, że fundusz ten prowadzi aktualnie inwestycje z funduszy o łącznej wartości 52 mld USD, zarządza rachunkami ponad 300 inwestorów z 40 krajów. - Do grona inwestorów zaangażowanych w CVC zaliczają się największe, najbardziej profesjonalne i wymagające instytucje na całym świecie. CVC ma już za sobą kilka podobnych, udanych inwestycji w sektorze infrastruktury, między innymi w obszarze energetyki. Przykładem podobnych inwestycji z sektora publicznego może być zakup hiszpańskiego operatora energetycznego Inalta lub belgijskiego operatora pocztowego Bpost. Zdobyte na tych transakcjach doświadczenia gwarantują wysoką jakość CVC jako potencjalnego właściciela PKP Energetyka - zaznaczył Baniak.

Jak informował wcześniej PAP Przemysław Obłój, dyrektor CVC, fundusz jest gotów - po ewentualnym przejęciu - sprzedać mniejszościowy pakiet spółki np. krajowemu inwestorowi finansowemu. Jego zdaniem w przyszłości PKP Energetyka powinna trafić na GPW. Zapewnił, że inwestycja CVC w PKP Energetyka miałaby charakter długoterminowy.

Przejęciem PKP Energetyka zainteresowane były spółki energetyczne. Ostatecznie oferty wiążące złożyły Energa i Tauron. PKP nie informowały o szczegółach toczącego się procesu. Media podawały, że głównym rywalem funduszu CVC była gdańska Energa. Z informacji PAP wynika, że CVC złożyło ofertę z wartością przedsiębiorstwa (enterprise value) szacowaną na powyżej 1,5 mld zł.

CVC to fundusz private equity i firma doradztwa inwestycyjnego, posiadająca sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami ponad 300 inwestorów z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza 52 mld USD. Około połowy kapitału pochodzi z największych funduszy emerytalnych na świecie. Obecnie fundusze CVC posiadają udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie. Inwestował m.in. w spółki z sektora energetycznego: hiszpańską firmę Inalta i niemiecką Evonik, czy w belgijskiego operatora pocztowego, firmę BPost.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: trzeba wstrzymać sprzedaż PKP Energetyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.