Płaca minimalna wzrośnie o ponad 400 zł? Są duże szanse

Płaca minimalna wzrośnie o ponad 400 zł? Są duże szanse
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie – podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie. Taką podwyżkę zagwarantują przepisy, o ile przeciętna płaca w I kw. tego roku wyniosła co najmniej 6021 zł (co wydaje się przesądzone; GUS poda tę wartość 11 maja)" – podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta ocenia, że będzie to rekordowy wzrost, wyższy od tego z 2020 r., kiedy to minimalna pensja zwiększyła się o 350 zł.

"(…), po raz pierwszy w historii podwyżka będzie dwukrotna: od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r. To skutek wysokiej inflacji, która wymusiła zastosowanie mechanizmu ochronnego z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zatrudnieni teoretycznie mogą być więc zadowoleni, ale pojawiają się obawy, czy tak wyraźny skok najniższej pensji nie spotęguje nakręcającej się spirali płacowo-inflacyjnej i dalszego wzrostu cen" – informuje "DGP".

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wojciech Węgrzyniak

Dlaczego w ogóle powinniśmy o rozmawiać o pieniądzach? Dlaczego, pomimo, że wielu ludzi myśli inaczej, pieniądze są dobre? W jaki sposób Bóg próbuje człowieka za pomocą pieniądza?

Ks. Wojciech Węgrzyniak w Bogatym katoliku pisze wiele...

Skomentuj artykuł

Płaca minimalna wzrośnie o ponad 400 zł? Są duże szanse
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.