PO składa projekt zmian w ustawie o IPN

PAP / zylka

Klub PO złożył w czwartek projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Na konferencji prasowej w Sejmie Arkadiusz Rybicki (PO) argumentował, że celem zmian jest odpolitycznienie Instytutu i szersze otwarcie jego archiwów.

– Zmiany w ustawie o IPN są realizacją postulatu Platformy szerszego otwarcia archiwów z czasów PRL – dodał Rybicki.

Kandydatów na członków Rady wybierze tzw. Kolegium Elektorów, które zostanie wyłonione przez polskie uczelnie mające prawo do nadawania stopni naukowych oraz Polską Akademię Nauk. To Kolegium wskaże kandydatów, spośród których członków Rady wybiorą Sejm i Senat. Spośród 10 kandydatów wskazanych przez Kolegium Sejm wybierze pięciu, a spośród kolejnych czterech Senat wskaże dwóch.

Dwóch członków Rady wskaże prezydent, który będzie miał wybór spośród czterech osób (prawników) rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

We wtorek premier Donald Tusk opowiedział się za szybką pracą nad nowelą ustawy o IPN, która "odda IPN historykom względnie neutralnym politycznie, a nie gończym, którzy chcą kogoś koniecznie złapać i zagonić". Tusk podkreślił we wtorek w TVN24, że stygmat polityki nad działalnością IPN i ideologizacja prezesa Instytutu Janusza Kurtyki, "wytwarza nieznośną atmosferę dwuznaczności wokół działania IPN".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PO składa projekt zmian w ustawie o IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.