Podkarpackie: CBŚ zatrzymało handlarzy bronią

PAP / mik

Ponad 6 tys. sztuk amunicji, 20 sztuk broni długiej, w tym karabinki kałasznikowa oraz 4 granaty zabezpieczyli policjanci z rzeszowskiego CBŚ. Zatrzymano osiem osób związanych ze środowiskiem kolekcjonerów staroci, podejrzewanych o nielegalny obrót bronią.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, nie jest wykluczone, że zatrzymane osoby mogły mieć kontakty z grupami przestępczymi.

- Do CBŚ docierały sygnały, że osoby powiązane z rzeszowskimi kolekcjonerami staroci pokątnie handlują bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi, m.in. trotylem i prochem strzeleckim oraz granatami. W ubiegłym tygodniu policjanci, funkcjonariusze CBŚ, Żandarmerii Wojskowej, oddziału antyterrorystycznego i saperzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich sprawdzili 23 wytypowane domy i mieszkania osób podejrzewanych o nielegalny obrót bronią - powiedział Międlar.

W wyniku przeszukania zabezpieczonych zostało ponad 6 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, 20 sztuk broni długiej, m.in. karabinki kałasznikowa, karabiny Mosin, Simson Suhl, 7 sztuk broni krótkiej, 400 gramów trotylu, 4 granaty, 5 zapalników, 1 kg prochu strzelniczego i trzy rakietowe pociski oświetlające. Zatrzymano ośmiu mężczyzn.

Zdaniem rzecznika podkarpackiej policji, większość zabezpieczonych militariów to sprawna broń w doskonałym stanie.

- Według oceny ekspertów, proch prasowany oraz inne materiały wybuchowe mogły służyć do produkcji urządzeń wybuchowych o dużej sile rażenia. Niektórzy podejrzewani byli o kontakty z członkami zorganizowanych grup przestępczych - powiedział Międlar.

Osoby, u których znaleziono broń i amunicję, wywodzą się ze środowiska związanego z rzeszowską giełdą staroci i militariów, jak również służb mundurowych, kręgów myśliwskich i środowisk kłusowniczych.

Jak zaznaczył Międlar, niektórzy posiadali zezwolenia na broń, ale - oprócz legalnego egzemplarza - mieli również broń bez stosownych uprawnień. Zgodnie z procedurą zabezpieczona została też broń i amunicja, na którą posiadali pozwolenie.

Jak podaje policja, śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podkarpackie: CBŚ zatrzymało handlarzy bronią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.