Podnosi się poziom Wisły we Włocławku

Podnosi się poziom Wisły we Włocławku
Podnosi się poziom Wisły we Włocławku (fot. PAP/Piotr Piotrowski)
PAP / ts

Poziom Wisły u podnóża zapory we Włocławku przekroczył w czwartek poziom 755 cm. Kulminacja wody wezbraniowej spodziewana jest w tym miejscu w piątek przed południem.

Wodowskaz poniżej zapory wskazał w czwartek w południe dokładnie 755 cm, ale wody ciągle przybywa. Zrzut z tamy od środy, zgodnie z zapowiedziami, utrzymuje się na stałym poziomie 5100 metrów sześc. na sekundę, a nadmiar wód zatrzymywany jest w Zalewie Włocławskim.

Podczas pierwszej fali powodziowej Wisła osiągnęła we Włocławku poziom 850 cm. Jeśli nie dojdzie nigdzie do przerwania wałów przed Zalewem Włocławskim, to hydrolodzy spodziewają się, że w kulminacyjnym momencie rzeka poniżej zapory może tym razem przekroczyć poziom 9 metrów.

W samym Włocławku woda podeszła pod ogródki działkowe usytuowane na brzegu rzeki, ale nie zalała ich. Wystąpiła też z brzegów, wpadająca na terenie miasta do Wisły, rzeka Zgłowiączka, ale zalała jedynie fragment publicznego parku.

Od godz. 21 poziom Wisły w Warszawie powoli zaczął opadać - wyniósł 697 cm, co oznacza że przekracza stan alarmowy o 47 cm. Jak powiedział Grzegorz Trzeciak ze stołecznej straży pożarnej, sytuacja jest stabilna, nie ma niepokojących przecieków wałów.

Przy zjeździe z Mostu Siekierkowskiego na Wał Miedzeszyński, w okolicach ul. Kosmatki - jak podał Trzeciak - z fragmentu jezdni zdjęto nawierzchnię, by sprawdzić na ile poważne jest podmywanie jej przez wody gruntowe. "ZDM obawia się, że gdyby ruch został przywrócony, mogłoby dojść do zapadnięcia się asfaltu, dlatego zdecydowano się na odkrywkę" - dodał.

Na terenie Warszawy jest około 67 km wałów przeciwpowodziowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podnosi się poziom Wisły we Włocławku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.