Pogrzeb żołnierzy wyklętych - wrzesień 2014 r.

Pogrzeb żołnierzy wyklętych - wrzesień 2014 r.
(fot. Zlisiecki / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski ocenia, że najbardziej godnym uhonorowaniem żołnierzy wyklętych - ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na Powązkach w Warszawie - jest państwowy pogrzeb we wrześniu 2014 r. w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego.

Miejscem oficjalnego państwowego pogrzebu - zdaniem prezydenta - powinna być kwatera "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O propozycji prezydenta poinformowały w piątek kancelaria prezydenta oraz IPN. Pomysł uhonorowania ekshumowanych na Powązkach żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 r. prezydent przedstawił podczas spotkania z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim i sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Krzysztofem Kunertem.

Tematem spotkania, które odbyło się w środę, były prace ekshumacyjne i identyfikacyjne prowadzone w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Omówiono stan tych prac oraz kwestie wymagające rozwiązania przed uroczystym pogrzebem odnalezionych szczątków osób zamordowanych przez funkcjonariuszy UB.

Zdaniem prezydenta - jak poinformowała kancelaria - "najbardziej godnym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie szczątków bohaterów oficjalnym państwowym pogrzebem na "Łączce", zorganizowanym w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej". Terminem pogrzebu byłby wówczas koniec września 2014 r.

DEON.PL POLECA

Do tej pory na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 16 zidentyfikowano. Wśród nich są wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisław Kasznica.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne IPN prowadzi od 2012 r. we współpracy m.in. z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Niezależnie od nich realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków przez specjalistów w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Wciąż poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, ppłk. Łukasza Cieplińskiego - przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i dobrowolnego więźnia Auschwitz.

Tymczasowym miejscem przechowywania szczątków ofiar są wydzielone pomieszczenia na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. ROPWiM zapowiedziała, że w związku z pogrzebem ufunduje na Łączce powązkowskiego cmentarza kwaterę upamiętniającą ofiary komunizmu, gdzie szczątki ofiar zostaną godnie pochowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pogrzeb żołnierzy wyklętych - wrzesień 2014 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.