Pojawiają się całodobowe żłobki czynne przez cały tydzień. "Biedne dzieci"

Pojawiają się całodobowe żłobki czynne przez cały tydzień. "Biedne dzieci"
(fot. shutterstock.com)
onet.pl / mamadu.pl / facebook.com

"Właśnie przeczytałam informację o nowym warszawskim żłobku. Jego przewaga nad innymi: czynny całą dobę. Biedne dzieci" - napisała na Facebooku jedna z blogerek.

Jedna z blogerek, "Nie sama, bo mama", opublikowała na Facebooku wpis dotyczący całodobowych żłobków. Tak wywołała w internecie dyskusję na ten temat.

Później postanowiła dodała kolejny post, w którym pokazała sprawę z kilku stron:

"Ale skoro jestem wywoływana do odpowiedzi, jako osoba, która dyskusję w sieci wywołała, mam klika zdań do dodania:

1. To, że sama nie zostawiłabym Hanki na noc w takim żłobku nie oznacza, że hejtuję innych rodziców korzystających z takiego rozwiązania. Nie hejtuję. Ale chętnie podam kilka argumentów "przeciw". Ot tak, żeby być może skłonić do refleksji.

2. Zdążyłam bowiem się nieco zapoznać z klimatem panującym w niektórych warszawskich prywatnych żłobkach i wiem, że nie wszędzie jest idealnie. Wiem też, jak bardzo brakuje miejsc w żłobkach publicznych (Hanka jest odpowiednio na 61. i trzystaktórymśtam miejscu, co oznacza, że do państwowego się nie dostanie w najbliższych latach) i jak wielkie pole do "popisu" mają ludzie, którzy decydują się na prowadzenie żłobków, krain malucha, krain uśmiechu, klubików malucha i innych takich. Zdesperowani rodzice i tak zostawią dziecko...

3. Tak. Widzę różnicę w odbieraniu dziecka ze żłobka o 16, 17, czy nawet osiemnastej, a o 23. Wyobrażacie sobie, że budzicie śpiącego smacznie malucha, żeby w środku "jego" nocy przewieźć go do domu? Ja nie.

4. Ktoś pisze: "to chodzi o to, by tylko w ekstremalnych sytuacjach skorzystać z takiej możliwości". Serio? To chyba jeszcze gorzej. Jednorazowa zmiana otoczenia, fundowanie dziecku noclegu w żłobku, pozbawianie tych rytuałów (o których mówię z premedytacją cały czas), to chyba fundowanie niepotrzebnego stresu, prawda? Zaburzanie poczucia bezpieczeństwa?

5. I jeszcze argument o tym, że "za komuny też były takie żłobki". Absolutnie mój ulubiony. Zwłaszcza, że kilkadziesiąt lat temu bywało, że opiekunki faszerowały dzieci naparem z maku, by były spokojniejsze. I jakoś dziś nie czytam o tym w poradnikach dla mam ;)"

Wszystko dlatego, że kilka tygodni temu w Warszawie otwarto Akademię Szczęśliwego Dziecka, żłobek czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wśród komentarzy pojawiają się argumenty "za" i "przeciw". Te pierwsze dotyczą najczęściej pracy zmianowej lub samotnego rodzicielstwa. Te drugie określają żłobek jako "przechowalnię dzieci".

Warszawski żłobek był odpowiedzią na potrzeby rodziców i cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyjmuje dzieci w wieku od 4 miesięcy do 4 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
12,94 zł
19,90 zł

Miłość to owoc, który jest dostępny o każdej porze roku i znajduje się w zasięgu każdej ręki. Może go zebrać każdy, bez żadnych ograniczeń.  Matka Teresa z Kalkuty

Miłość to nie tylko uczucie. Kochać można...

Skomentuj artykuł

Pojawiają się całodobowe żłobki czynne przez cały tydzień. "Biedne dzieci"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.