Polacy ogłosili własny prototyp szczepionki na SARS-CoV-2

Polacy ogłosili własny prototyp szczepionki na SARS-CoV-2
(fot. CDC / Unsplash)
7 miesięcy temu
PAP / kk

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.

Prof. Mackiewicz kieruje grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Są jednym z ponad 120 zespołów na świecie, który pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Polska szczepionka różni się zasadniczo od tych opracowanych przez Amerykanów czy Chińczyków.

"Ich szczepionki wykorzystują koncepcje zapobiegania zakażeniu zdrowych ludzi poprzez przeciwciała skierowane na wirus SARS-CoV-2. Jednak według ostatnich doniesień naukowców u części chorych na COVID-19 przeciwciała nie są wcale produkowane, a walkę z chorobą podejmują aktywowane komórki odpornościowe. Ponadto przeciwciała pozyskiwane od ozdrowieńców lub sztucznie utworzone wykazują bardzo ograniczoną skuteczność" – powiedział.

Polska szczepionka charakteryzuje się tym, że oprócz produkcji przeciwciał, ma również aktywować brakujące tzw. komórkowe mechanizmy obronne skierowane wybiórczo na wirusa.

"Wyższością naszej szczepionki jest to, że wstrzykujemy ludziom fragmenty wirusa i nie muszą być one produkowane np. w mięśniu człowieka, tak jak w przypadku szczepionek tworzonych przez Amerykanów" – powiedział. W ten sposób wytwarza się mechanizm immunologiczny organizmu.

Zespół planuje w ciągu dwóch tygodni podać szczepionkę zwierzętom, a na tej podstawie powstaną testy użyte do monitorowania działania szczepionki w badaniach klinicznych. Już teraz zgłaszają się chętni do przetestowania.

Szczepionka CovidVax ma być podawana osobom zdrowym tak, aby zapobiec rozwojowi choroby COVID-19 po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Na sfinansowanie kolejnego etapu prac nad szczepionką potrzebne jest 15-20 mln zł.  "Prace chcemy zacząć najszybciej jak to możliwe. Pośpiech w pracach nad szczepionką w tym przypadku jest wskazany, bo bez szczepionki nie mamy szansy zatrzymać rozprzestrzeniającej się na świecie pandemii koronawirusa. Wyprodukowanie własnej, polskiej szczepionki jest niezwykle ważne, bo inne kraje wyprodukowaną przez siebie szczepionkę będą najpierw aplikować swoim obywatelom, a my będziemy czekać. A poza tym to będzie kupowanie przysłowiowego kota w worku, bo nie będziemy mieli informacji ani o skuteczności tych szczepionek, ani wglądu w badania" – powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Polacy ogłosili własny prototyp szczepionki na SARS-CoV-2
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.