Politycy: cieszmy się z 25-lecia in vitro w Polsce

Politycy: cieszmy się z 25-lecia in vitro w Polsce
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pz

Cieszmy się, że w ciągu 25 lat stosowania in vitro w Polsce urodziło się w Polsce wiele dzieci; walczmy ze stygmatyzacją rodzin korzystających z tej metody - apelowali w środę na wspólnej konferencji Wanda Nowicka (RP), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oraz Marek Balicki.

Podczas konferencji w Sejmie zaprezentowano kalendarz ze zdjęciami m.in. dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro przygotowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka podkreśliła, że konferencja jest poświęcona bardzo poważnemu problemowi stygmatyzacji w Polsce rodzin, w których dzieci urodziły się dzięki metodzie in vitro. Zwróciła uwagę, że debata na temat tej metody trwa w naszym kraju od wielu lat, a do tej pory nie udało się rozwiązać kwestii prawnych z tym związanych. Jak zauważyła, negatywnym tego skutkiem jest właśnie zjawisko stygmatyzacji dotykające rodziny stosujące in vitro.

- Napiętnowanie rodziców, a także przede wszystkim dzieci, które urodziły się dzięki tej metodzie, które zostało wywołane przez część naszego społeczeństwa, niestety również za sprawą Kościoła katolickiego, jest wstydem i hańbą dla naszego kraju. To nie powinno mieć miejsca, nie ma nigdzie miejsca w świecie - oświadczyła Nowicka.

Kidawa-Błońska apelowała, by cieszyć się z tego, że metoda in vitro jest w Polsce stosowana od 25 lat. - Cieszmy się z tego, że urodziło się wiele wspaniałych dzieci. Ten kalendarz jest przykładem tego, że to są wspaniałe, radosne dzieci, że rodzice są z nich dumni - podkreśliła.

Były minister zdrowia Marek Balicki zwrócił z kolei uwagę, że na in vitro patrzy się zwykle w Polsce z perspektywy kłótni polityków i sporu ideologicznego. Tymczasem - jak zaznaczył - zaprezentowany kalendarz pokazuje, że są skuteczne metody zaradzenia niepłodności i doprowadzenia do tego, że w rodzinie mogą się urodzić zdrowe dzieci. - Ten kalendarz pokazuje zdrowe uśmiechnięte szczęśliwe dzieci, szczęśliwe rodziny, czyli to, o co nam wszystkim powinno chodzić - powiedział.

Kidawa-Błońska przypomniała o planowanym rządowym programie dotyczącym in vitro. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w lipcu 2013 ruszy program zdrowotny resortu zdrowia, przewidujący współfinansowanie z budżetu państwa zapłodnienia in vitro. Program powinien objąć do 20 tys. par, a z budżetu ma być finansowane do 80 proc. procedury.

Zarówno Nowicka, jak i Balicki podkreślili, że liczą na wejście programu w życie.

Obecna na konferencji Anna Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian", pokazując kalendarz, powiedziała, że znalazły się w nim zdjęcia 46 dzieci - urodzonych dzięki metodzie in vitro, dzieci adoptowanych i ich rodzeństwa.

- Żadne z tych dzieci nie jest podpisane metodą swego przyjścia na świat, bo to nie jest aspekt, który nas powinien interesować. Nas interesuje rodzina. Od 25 lat w Polsce tworzą się rodziny dzięki in vitro, od 50 lat tworzą się rodziny dzięki adopcji - mówiła.

Podczas konferencji wyświetlono też klip z udziałem dzieci, których zdjęcia umieszczono w kalendarzu.

W 1987 r. w Białymstoku szef zespołu lekarzy prof. Marian Szamatowicz doprowadził do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego metodą in vitro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Politycy: cieszmy się z 25-lecia in vitro w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.