Politycy PO zaskoczeni brakiem zmian w rządzie

Politycy PO zaskoczeni brakiem zmian w rządzie
(fot. PAP/Paweł Supernak)
Marta Tumidalska, Patrycja Loose / PAP / slo

Niektórzy politycy PO nie kryją zaskoczenia deklaracją premiera, aby do końca roku nie zmieniać składu rządu. Jak mówią, Tusk chce mieć czas na przetestowanie różnych wariantów koalicyjnych i wewnątrzpartyjnych. Na takim scenariuszu może zyskać Grzegorz Schetyna, a stracić Cezary Grabarczyk - oceniają rozmówcy PAP we władzach partii.

Według tych polityków, utrzymanie rządowego status quo oznacza, że Schetyna, tak jak tego chce, najprawdopodobniej pozostanie marszałkiem Sejmu, bo kiedy już zostanie wybrany na tę funkcję, trudno będzie uzasadnić zmianę (wg wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP Schetyna miał otrzymać propozycję powrotu do rządu). Rozmówcy PAP przyznają, ze faworytką Tuska na funkcję marszałka jest minister zdrowia Ewa Kopacz.

Brak zmian w rządzie paradoksalnie jest niekorzystny dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, którego los na tym stanowisku jest już i tak przesądzony - oceniają źródła PAP. Według nich to odsunięty w czasie wyrok na tym polityku. - Jego dymisja dopiera w grudniu oznacza bowiem, że zostanie on zupełnie na lodzie, bez funkcji w rządzie i w klubie, gdzie stanowiska zostaną porozdzielane w najbliższych tygodniach - ocenił rozmówca PAP.

- Nie wykluczam, że było to grono 2-osobowe (Tusk-Schetyna) - powiedział PAP rozmówca z zarządu PO, który o takiej decyzji nie wiedział.

Politycy PO w nieoficjalnych rozmowach decyzję premiera interpretują jako grę na czas. - Tusk chce mieć czas, żeby na spokojnie przetestować różne warianty koalicyjne i wewnątrzpartyjne. To pokazuje, że nie będzie się śpieszyć z żadnymi decyzjami - powiedział PAP jeden z prominentnych posłów PO.

- Do tej pory każde wybory oznaczały zmianę rządu, bo zmieniał się układ sił w parlamencie. Teraz po raz pierwszy od 1989 r. rządy będą kontynuowane przez tę samą koalicję i tego samego premiera - podkreślił znany polityk PO.

Nie wszyscy posłowie PO podzielają jednak tę argumentację. - Wybory z definicji oznaczają zmiany personalne. Ten pomysł jest trochę nienormalny - ocenił polityk z kierownictwa klubu PO. Tusk w wywiadzie dla "Polityki" zapowiedział zmianę jedynie na stanowisku ministra edukacji, zajmowanym obecnie przez Katarzynę Hall. Według nieoficjalnych informacji PAP, zastąpi ją najprawdopodobniej Michał Boni - minister bez teki, szef doradców premiera.

Politycy PO podkreślają, że Schetyna nie może być jeszcze pewien, czy zachowa stanowisko marszałka Sejmu. Jak informowali, Tusk z jednej strony wstępnie uzgodnił to ze swoim pierwszym zastępcą jeszcze w niedzielę, ale jednocześnie sugerował Schetynie powrót do rządu po Nowym Roku.

Według informacji PAP premier próbuje forsować na stanowisko marszałka blisko związaną z nim minister zdrowia Ewę Kopacz. To właśnie z nią, a nie ze Schetyną Tusk spotkał się w poniedziałek zaraz po rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Premier chciałby, aby to Kopacz zastąpiła Schetynę, m.in. dlatego, żeby pokazać, że promuje kobiety na najwyższych stanowiskach w państwie. Utrzymanie rządowego status quo poparł Waldemar Pawlak.

Zdaniem polityków PO jest to na razie na rękę ludowcom, oznacza bowiem m.in., że stanowiska nie straci na razie minister pracy Jolanta Fedak, która wielokrotnie "ścinała się" z uważanym za jednego z największych faworytów Tuska ministrem finansów Jackiem Rostowskim. - Zła chemia - określają relacje między premierem a Fedak rozmówcy PAP w PO.

Premier mówił w wywiadzie także o tym, że "najwięcej szans na współpracę nad konkretnymi ustawami, na przykład deregulacyjnymi", dostrzega w Ruchu Palikota. Także posłowie PO w nieoficjalnych rozmowach mówią, że nie chcą się zamykać na ewentualną współpracę z Palikotem, muszą się jednak najpierw przyjrzeć, jakich ludzi wprowadził do Sejmu. W środę o godz. 18.30 zarząd Platformy ma ocenić wynik wyborów parlamentarnych.

Także w środę ma odbyć się kolejna tura rozmów premiera Donalda Tuska z szefem ludowców Waldemarem Pawlakiem.

We wtorek wieczorem - po powrocie marszałka Grzegorza Schetyny ze Lwowa - planowana jest jego rozmowa z Tuskiem, choć niewykluczone, że dojdzie do niej dopiero w środę. Spotkanie takie miało odbyć się w poniedziałek, ale zostało przełożone.

Koncepcja premiera Donalda Tuska w sprawie niezmieniania składu rządu do końca polskiej prezydencji jest znana prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - powiedziała we wtorek PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Ta koncepcja jest znana panu prezydentowi. Zamierza on zrealizować wszelkie prerogatywy, które nakłada na niego konstytucja. Sprawa powoływania poszczególnych członków rządu jest kwestią decyzji premiera oraz parlamentu - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Jak przypomniała, konstytucja przewiduje, że prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu.

Trzaska-Wieczorek zwróciła uwagę na "problem trudnego wyboru między istotnym dla postrzegania Polski jako stabilnego i przewidywalnego partnera argumentem realizacji projektów związanych z polską prezydencją, a argumentem uwzględnienia werdyktu wyborczego dotyczącego poszczególnych ministrów".

W środę rozpoczynają się konsultacje u prezydenta w sprawie m.in. tworzenia nowej koalicji oraz współdziałania partii, które wejdą do nowego Sejmu. Rozmowy w Pałacu Prezydenckim potrwają do piątku. W pierwszym dniu konsultacji Komorowski spotka się z premierem, szefem PO Donaldem Tuskiem, następnie - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Politycy PO zaskoczeni brakiem zmian w rządzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.