"Polityka rodzinna to największe wyzwanie"

KAI / zylka

Pod hasłem: „Polska dla rodziny – rodzina dla Polski”, rozpoczęła się dziś w Sejmie dwudniowa międzynarodowa konferencja skupiająca specjalistów od polityki rodzinnej z wielu krajów Europy. Jej organizatorem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy plus”. Konferencja poświęcona jest polityce na rzecz rodziny oraz godzeniu ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otwierając konferencję wyraził radość, że konferencja odbywa się w gmachu Sejmu, gdyż jest to miejsce, gdzie trwa praca nad przyszłością narodu i państwa, a rodzina stanowi fundament tkanki społecznej. – Rodzina jest sprawą o charakterze fundamentalnym dla przyszłości Polski – powiedział. Podkreślił, że sytuacja rodziny w Polsce nie jest satysfakcjonująca, a szczególnie rodzin wielodzietnych. Dodał, że można mówić wręcz o heroizmie rodzin, które posiadają więcej niż dwójkę dzieci. Wyraził nadzieje, że konferencja przyczyni się do perspektywicznego myślenia o rodzinie, tak, aby polskie kobiety mogły rodzić więcej dzieci i aby nie było to aktem heroicznym.

Prymas Polski abp Henryk Muszyński stwierdził, że problematyka rodzinna jest nadzwyczaj ważną zarówno dla Ojczyzny jak i dla Kościoła. – Temat ten przypomina nam, ze wszyscy, którzy reprezentują Polskę winni zastanowić się wspólnie co możemy zrobić dla rodziny – podkreślił.

Dziś – zdaniem Prymasa – sytuacja rodziny jest szczególnie trudna, gdyż stawia się pod znakiem zapytania nawet samą jej tożsamość, proponując rozszerzenie definicji rodziny na związki o innym charakterze. Wezwał wszystkie obecne na konferencji struktury państwa, samorządów i organizacje pozarządowe do wspólnego zaangażowania na rzecz rodziny.

Jolanta Fedak, minister pracy, podkreśliła, że polityka rodzinna „winna być największym wyzwaniem dla współczesnej Polski i współczesnej Europy”. Dodała, że po 20 latach transformacji winno być nas stać na wprowadzenie korzystnych rozwiązań na rzecz rodziny. Wyznała, że z takim przekonaniem podejmowała 2, 5 roku temu pracę jako minister, niestety jednak rzeczywistość pod tym względem okazała się o wiele trudniejsza.

Joanna Krupska – prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, który jest współorganizatorem konferencji – oświadczyła, że „chcemy Polski opartej na fundamencie rodziny”. Niestety jednak niepokojący jest wskaźnik dzietności polskich rodzin, powodujący, że w tym zakresie jesteśmy na samym końcu w Europie. Dodała, że brak dalekosiężnej polityki rodzinnej skutkować będzie olbrzymimi stratami w przyszłości. Wyjaśniła, że inwestycja w rodzinę jest najlepszą inwestycją w kapitał ludzki, co przyznają ekonomiści, w tym laureaci Nagrody Nobla.

– Mamy nadzieję, że nadchodzi era, kiedy polityka rodzinna będzie realizowana – zakończyła.

Warszawska konferencja współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polityka rodzinna to największe wyzwanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.