Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy dla Polski

Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy dla Polski
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

Polskę i Włochy łączy wspólnota interesów politycznych i gospodarczych - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-włoskiego forum gospodarczego. Komorowski i goszczący w Polsce prezydent Włoch Giorgio Napolitano zainaugurowali obrady forum.

Komorowski ocenił, że polityczny dialog między naszymi państwami ma trwałe podstawy i rozwija się bardzo dobrze, a solidnym filarem relacji polsko-włoskich jest współpraca gospodarcza i inwestycyjna.

- Włochy są od lat strategicznym partnerem Polski, wraz z Niemcami, Francją należą do trzech najważniejszych kontrahentów gospodarczych Polski w ramach UE, i pięciu najważniejszych w skali świata - powiedział polski prezydent.

Według niego można mówić wręcz o partnerstwie strategicznym między naszymi krajami. - Jest to partnerstwo rzeczywiście głębokie, nasze stanowiska są zbieżne tak na łonie UE, jak i NATO, a również poza tymi organizacjami - powiedział Napolitano.

Mówiąc o więzach gospodarczych łączących nasze kraje prezydent Włoch podkreślił, że przynoszą one obopólne korzyści. - Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy są ważne dla Polski - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Polski prezydent przekonywał zaś, że włoscy inwestorzy mają swój udział w sukcesie gospodarczym Polski ostatnich przeszło 20 lat. Przypomniał, że jeszcze przed upadkiem żelaznej kurtyny polskim marzeniem o samochodzie był mały fiat. "Nie marzyliśmy o wielkich krążownikach szos, takich jakimi jeździli Amerykanie, nie marzyliśmy o mercedesach, my w Polsce marzyliśmy o fiacie, małym fiacie" - mówił.

Komorowski i Napolitano w swoich wystąpieniach mówili o kryzysie w strefie euro. "Kryzys zadłużenia i spowolnienie gospodarcze pozostają problemem ogólnoeuropejskim, oczekujemy jednak, że najbliższe miesiące przyniosą zasadniczy postęp w wychodzeniu Europy z kryzysu. Sytuacja wymaga decyzji, już nie dyskusji, ale decyzji" - powiedział polski prezydent.

Napolitano podkreślił, że Polska jest bardzo aktywna w szukaniu rozwiązania kryzysu w strefie euro, mimo, że do niej nie należy. Według niego należy zwiększyć wspólne wysiłki, aby najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej stało się przełomowe i można było w jego trakcie określić solidarne zaangażowanie całej UE na rzecz obrony euro i przełamania trudności dotykających niektóre państwa strefy.

W forum gospodarczym wziął udział także wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jak mówił, w ubiegłym roku padł rekord ponad 15 mld euro w obrotach w handlu polsko-włoskim; Włochy są naszym drugim partnerem gospodarczym w Europie, a zainwestowany włoski kapitał w Polsce przekroczył 11 mld euro.

Forum gospodarcze odbyło się w warszawskim hotelu Hyatt; uczestniczyło w nim około 100 przedsiębiorców.

Wtorek jest ostatnim dniem wizyty prezydenta Włoch w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy dla Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.