Polska rozpoczyna badania kliniczne amantadyny

Polska rozpoczyna badania kliniczne amantadyny
Czy badania przyniosą przełom w leczeniu COVID-19? Fot.:Sharon McCutcheon/unsplash.com
2 tygodnie temu
PAP / tkb

We wtorek (06.04) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem wykorzystania jej do leczenia pacjentów chorujących na COVID-19 - poinformowała PAP.

"Na świecie nie ma badań potwierdzających jej skuteczność w walce z tą chorobą", tak Andrusiewicz podczas rozmowy w Radiu Puls skomentował pytanie odnośnie zaniepokojenia, czy aby badania kliniczne nie rozpoczęły się za późno.

"To nie jest kwestia li tylko Polski, że Polska nie prowadziła badań nad amantadyną w przypadku COVID-19. Nie ma na świecie żadnych potwierdzonych danych z badań klinicznych dotyczących używania amantadyny. To w naszym kraju panuje takie przekonanie, że na siłę powinniśmy jak najszybciej z początkiem covidu wdrażać badania nad amantadyną" – mówił rzecznik MZ.

O badania od dłuższego czasu wnioskował lekarz Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc i pediatra NZOZ "Opitma" w Przemyślu, który pierwszy w naszym kraju stworzył autorski, samodzielnie rozwijany projekt leczenia pacjentów amantadyną. Przekazuje On również, że "Można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin".

Amantadyna w latach 1996-2009 była używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne, które ruszają w siedmiu ogólnopolskich ośrodkach, sprawdzą, czy lek może być przydatny w leczeniu COVID-19 - informuje PAP.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia niejako przestrzegł przed samodzielnym stosowaniem "terapii" opracowanej przez lek. Bodnara: "Niestety my obserwujemy również pacjentów po amantadynie w stanach ciężkich, niestety obserwujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem. To nie jest też tak, że my kwestionujemy działanie amantadyny w COVID-19, nie mamy jednak na świecie, podkreślam – nie tylko w Polsce, żadnych wiarygodnych danych na temat działania amantadyny na COVID-19" – podkreślił.

Źródło: PAP/tkb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
dr Wighard Strehlow, św. Hildegarda z Bingen
34,90 zł

Św. Hildegarda z Bingen była sławną uzdrowicielką, doktorem Kościoła katolickiego, a zgodnie z jej zaleceniami żywieniowymi funkcjonują w zdrowiu tysiące ludzi. Jednak ta średniowieczna mniszka to również wszechstronnie uzdolniona kompozytorka i psychoterapeutka. Św. Hildegarda wierzyła,...

Skomentuj artykuł

Polska rozpoczyna badania kliniczne amantadyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.