"Polska ważnym członkiem operacji NATO"

"Polska ważnym członkiem operacji NATO"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pz

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił w czwartek w Warszawie, że Polska jest ważnym członkiem operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyraził oczekiwanie na dalsze zaangażowanie naszego kraju w NATO już po zakończeniu misji w Afganistanie w 2014 r.

"Nasza misja w Afganistanie dobiega końca i musimy upewnić się, że te umiejętności, które posiedliśmy w czasie ostatnich 11 lat wspólnego działania nie zostaną zapomniane" - mówił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Dlatego - jak dodał - należy zadbać o to, by "nasze siły cały czas pozostały ze sobą w łączności". "Ćwiczenia takie jak Steadfast Jazz odgrywają znaczącą rolę w naszej gotowości na przyszłość" - zaznaczył.

"Polska jest ważnym członkiem naszych operacji, od wielu lat przecież jest obecna w Afganistanie, szczególnie w tak trudnej prowincji, jaką jest prowincja Ghazni. Liczę na dalsze zaangażowanie Polski już po zakończeniu misji w Afganistanie, po 2014 roku" - powiedział Rasmussen. Jak podkreślił, Polska jest "oddanym członkiem NATO i sojusznikiem".

Dziękował Polsce za organizację NATO-wskich ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Wyraził też nadzieję, że Polska będzie nadal odgrywać przywódczą rolę, m.in. podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej, poświęconego obronności Europy. "Silna Europa, to także silne NATO" - zaznaczył Rasmussen.

Jak powiedział, przyszłoroczny szczytu NATO w Wielkiej Brytanii będzie poświęcony m.in. zdolnościom bojowym i dalszemu zaangażowaniu w Afganistanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Polska ważnym członkiem operacji NATO"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.