Polskie służby zatrzymały rosyjskiego szpiega?

Polskie służby zatrzymały rosyjskiego szpiega?
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pz

Służby specjalne w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie zatrzymały cywila podejrzewanego o pracę dla obcego wywiadu; - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Generalna. Dzień wcześniej MON poinformował o pierwszym zatrzymanym, wojskowym.

ABW potwierdziła PAP, że oprócz zatrzymanego w środę wojskowego, tego dnia zatrzymała również cywila.

Rzecznik PG Mateusz Martyniuk poinformował, że w środę zatrzymano dwie osoby podejrzane o pracę na rzecz obcego wywiadu. "Na podstawie materiałów dostarczonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymano w środę oficera Wojska Polskiego - jak informował już rzecznik prokuratury wojskowej. Jednocześnie śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie - również na podstawie materiałów dostarczonych przez służby. Chodzi tu o cywila" - powiedział PAP Martyniuk. Martyniuk nie chciał mówić o szczegółach dotyczących cywila i nie podał, na rzecz jakiego państwa miałby pracować. O zatrzymaniu cywila informowało w środę Radio Zet. Według mediów chodzi o prawnika z podwójnym obywatelstwem Polski i Rosji, pracującego w jednej ze stołecznych firm, szpiegującego dla rosyjskiego wywiadu. Rzecznik prokuratury apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski powiedział PAP, że z zatrzymanym prowadzone są teraz czynności śledcze. "W prowadzonym śledztwie o popełnienie przestępstwa szpiegostwa na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej na nasze polecenie przez ABW została zatrzymana jedna osoba, z którą trwają czynności". Zaznaczył, że nie może podać więcej informacji na ten temat. Obie sprawy - cywila i wojskowego są prowadzone osobno przez dwie prokuratury - cywilną i wojskową. Według nieoficjalnych informacji PAP zatrzymania zostały skoordynowane i przeprowadzone równolegle przez ABW. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb.

Prokuratura wojskowa podała w czwartek, że z uwagi na dobro śledztwa do piątku nie będzie udzielała o nim informacji. "Dzisiaj są realizowane kluczowe czynności, tak, że absolutnie nic nie mamy do przekazania" - powiedział rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik.

Z kolei płk Ryszard Filipowicz z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie zapowiedział, że komunikat o śledztwie wyda najwcześniej w piątek.

Rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Maciej Karczyński potwierdził, że ABW na zlecenie prokuratury wojskowej i prokuratury apelacyjnej przeprowadziła w środę zatrzymanie oficera i cywila podejrzewanych o prace na rzecz obcego wywiadu. Nie chciał podać innych szczegółów sprawy, odsyłając po informacje do odpowiednich prokuratur. W środę MON i prokuratura wojskowa podały, że zatrzymano podejrzewanego o udział w obcym wywiadzie oficera WP, pracującego w jednym z departamentów ministerstwa. Podstawą były materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak informowała Żandarmeria Wojskowa chodzi o starszego stopniem oficera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polskie służby zatrzymały rosyjskiego szpiega?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.